Aktualności

 WITAMY W PRZEDSZKOLU

 

    Kochani, z radością informujemy, że 1 września rozpoczął się w naszym przedszkolu nowy rok szkolny 2017/2018.

Witamy serdecznie wszystkich przedszkolaków i ich rodziców. Szczególną troska i uwagą obejmujemy te dzieci, które po raz pierwszy przekroczyły przedszkolny próg. Będziemy starać się stworzyć takie warunki, aby wszystkie dzieci czuły się u nas bezpiecznie, komfortowo.

„Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat”- to motto przyświeca naszej pracy, bo uśmiechnięte dziecko, to szczęśliwe dziecko.

 

INTEGRUJEMY SIĘ!

    Pod koniec sierpnia w każdej grupie wiekowej odbyły się zajęcia integracyjne dla dzieci i ich rodziców. Jak wiadomo bardzo ważne jest nawiązanie bliskich i serdecznych kontaktów między dziećmi, rodzicami i nauczycielami. Wspólne zabawy pozwalają rodzicom i nauczycielom lepiej poznać dzieci, ich zachowanie w grupie rówieśniczej, miło spędzić czas. Przedszkolaki miały okazję zobaczyć jak wygląda ich sala, poznać też inne pomieszczenia w budynku przedszkola, czy też szkoły.

Integracja jest ważnym etapem rozwoju społecznego i emocjonalnego dzieci. Wspólna zabawa nie tylko rozładowuje dziecięcą energię, ale też uczy zaufania, tolerancji i umacnia więzi między nimi. W niektórych grupach wiekowych wykonywane były wspólne prace plastyczne, rodzice czytali dzieciom bajki… Rodzice podczas spotkań integracyjnych mieli okazję do tego, aby zadać nauczycielkom szereg pytań dotyczących pobytu i edukacji ich dzieci w przedszkolu. Wychowawczynie starały się wytworzyć atmosferę bezpieczeństwa i dobrego klimatu. Z sal dzieci i ich rodzice wychodzili w dobrym humorze.

Rekrutacja 2017

Terminy rekrutacji

Przebieg rekrutacji

Więcej informacji na stronie www.minsk-maz.pl

Wycieczka do ZOO w Warszawie – 19.06.2017 (zdjęcia)

LEON KAMELEON-spotkania z psychologiem szkolnym

Niestety, ale powoli dobiega koniec cyklu spotkań z panią psycholog Elżbietą Mikulską. Piszę niestety, ponieważ zarówno „Zuchy”, „Motyle” jak i grupy 0a i 0b uwielbiały je.

Pani Ela trudne sprawy, tematy potrafiła przedstawić w bardzo przejrzysty, łatwy do zrozumienia przez dzieci sposób. Zajęcia dotyczyły przede wszystkim sposobów radzenia sobie z negatywnymi emocjami, przeciwdziałania agresji w przedszkolu. Dzieci podczas spotkań uczyły się odpowiedzialności za swoje zachowania. Uczyły się, jak przepraszać innych, prosić o pomoc itp. Zajęcia zawsze były dla dzieci ciekawe, bo nauczycielka przynosiła  różnorodne pomoce dydaktyczne, przedszkolaki rysowały, bawiły się, dyskutowały… Dzieci bardzo lubiły zabawy z chustą animacyjną. Mamy nadzieję, że główne cele spotkań zostały osiągnięte i zarówno w przedszkolu jak i szkole będzie jak najmniej negatywnych zachowań. Pani Eli bardzo dziękujemy za poświęcony dla nas czas.

 

„Żegnamy przedszkole-kłaniamy się szkole”-uroczyste zakończenie roku szkolnego 2016/17 w grupach zerowych (13.06.2017r.)

13 czerwca aula w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 1 w Mińsku Mazowieckim wypełniona była po brzegi. Przybyli tam uczniowie klas zerowych, ich rodzice, rodzeństwo. Wśród obecnych nie brakowało gospodarza imprezy dyrektora Sławomira Domańskiego, pań wicedyrektorek Jolanty Prus oraz Marzeny Popławskiej i wychowawczyń zerówek. Uroczystość otworzył dyrektor Sławomir Domański. Podkreślił, że jest to wyjątkowe, historyczne, bo pierwsze pożegnanie zerówek w nowopowstałym Zespole.

Pan dyrektor podkreślił, iż dla niego i pracowników Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 1 największym dobrem jest dobro dziecka, jego uśmiech. Stwierdził, że wychowawcy włożyli dużo pracy, aby przygotować dzieci do odnoszenia sukcesów, radzenia sobie z trudnościami, do podjęcia roli ucznia, do otwartości, do twórczości.

Po krótkim występie nastąpiła część artystyczna. Pierwszym jej punktem był Polonez w wykonaniu grup 0a,0b i 0c. Atmosfera była podniosła.

Dzieci z grupy „Motyle” z wdziękiem i gracją zatańczyły taniec z chusteczkami do muzyki J. Straussa.

Następnym punktem programu była inscenizacja pt. „Jak mama poznała tatę”, przy której rodzice i pozostali goście mogli powspominać dawne dzieje, rozmarzyć się i uśmiać od ucha do ucha. Przedstawienie było przezabawne. Zwierało m.in. fragmenty piosenek „Tak bardzo się starałem”, „Ściernisko”, „Najtrudniejszy pierwszy krok”, „Wojna domowa”, które momentami nucili wszyscy zgromadzeni na auli. W dalszej części uroczystości nie zabrakło wierszy, których treść stanowiły wspomnienia z przedszkola, podziękowania dla wychowawców i dyrektorów.

Był też taniec z pomponami i występy małych „marynarzy” dotyczące wakacji.

Widać było, że dzieci włożyły dużo pracy i serca w przygotowanie występu, za co otrzymały gromkie brawa.

Nadszedł czas uroczystego wręczenia dzieciom odchodzącym do pierwszej klasy dyplomów ukończenia przedszkola oraz pamiątkowych książek. Były też życzenia udanych wakacji i prośba o pamięć o przedszkolnych chwilach.

Pan dyrektor złożył również podziękowania rodzicom i wszystkim tym, którzy przyczynili się do poprawy jakości pracy i nauki w naszym Zespole.

 

 

OLIMPIADA SPORTOWA-UDZIAŁ DZIECI  Z GR. „0A” I „0B” (06.06.2017r.)

6 czerwca odbyła się Olimpiada Przedszkoli zorganizowana przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji oraz TKKF Albatros. Na boisku pojawili się zawodnicy-dzieci z dziewięciu Przedszkoli Miejskich. Naszą placówkę reprezentowali uczniowie z grup „0a” i „0b”. 10 dziewczynek i 10 chłopców stanęło do rywalizacji. Swoją obecnością zaszczycili nas Dyrektor Sławomir Domański i Pani Dyrektor Jolanta Prus, którzy mocno ściskali kciuki za sportowców. Naszą drużynę z wielkim zaangażowaniem dopingowały tez pozostałe dzieci z gr. „0a” i „0b”, rodzice, wychowawczynie. Nie zabrakło transparentów zagrzewających uczestników do walki. Olimpiada rozpoczęła się od uroczystego przemarszu wszystkich drużyn. Było mnóstwo zabawy, śmiechu, ale była tez dyscyplina i poświęcenie. Dzielni sportowcy z dużą wprawą wykonywali poszczególne zadania, ćwiczenia. Konkurencje nie były wcale łatwe. Trzeba było wykazać się zwinnością, szybkością , skocznością, wytrzymałością… Z tym wszystkim zerówkowicze nie mieli problemów, nawet biegi w workach okazały się łatwizną. Przedszkolaki wyśmienicie współpracowały w zespole. Na zakończenie Olimpiady każdy uczestnik otrzymał medal, słodycze, zaś pamiątkowy dyplom i puchar powędrowały do przedszkola.

Uważamy, że takie, jak rozwijanie sprawności fizycznej oraz współpracowanie w zespole, promowanie sportu zostały osiągnięte. Wielkie gratulacje dla wszystkich uczestników olimpiady.

 

Spotkanie dla dzieci z Anielą Cholewińską-Szkolnikw Miejskiej Bibliotece Publicznej (08.06.2017r.)

8 czerwca gr. „Motyle” udała się do Miejskiej Biblioteki Publicznej na spotkanie autorskie. Gościem była Pani Aniela Cholewińska-Szkolnik autorką książek dla dzieci.

Pisarka opowiedziała dzieciom o tym, kiedy najlepiej przychodzą jej do głowy pomysły na napisanie książek. Zaprezentowała szereg książeczek m.in. te z serii „Przyjaciele zwierząt”. Autorka z chęcią odpowiedziała na pytania czytelników. Młodzi miłośnicy literatury mieli też okazję wysłuchać fragmentu książki. Jak przyznały później dzieci opowiadanie bardzo im się podobało i z chęcią sięgną po książkę żeby dowiedzieć się, jakie jest zakończenie opowiadania. Przedszkolaki rysowały też z wielkim zapałem zwierzęta, nadawały im imiona, a Pani Aniela obiecała, że może któryś z obrazków umieści w swojej nowej książce.

Na zakończenie spotkania dzieci, które zakupiły książeczki autorstwa Pani Anieli dostały od niej autograf, co stanowi niewątpliwie wielką pamiątkę.

„CO ROBI STRAŻAK?”-SPOTKANIE Z PANEM JAKUBEM DRUHEM Z OCHOTNICZEJ STRAŻY POŻARNEJ (06.06.2017r.)

6 czerwca do przedszkola zawitał p. Jakub- druh z Ochotniczej Straży Pożarnej w Grzebowilku. Gość opowiedział zgromadzonym zuchom i motylom jak ciężka i niebezpieczna jest praca strażaków. Dzieci dowiedziały się wielu informacji dotyczących bezpiecznego zachowania się w przedszkolu, domu, w lesie. Wiedzą już, kiedy można używać numerów alarmowych. Dużym zainteresowaniem cieszył się sprzęt, który Pan Jakub przyniósł ze sobą. Strażak zademonstrował dzieciom jak należy udzielać pierwszej pomocy w różnych sytuacjach. Dzieci uczyły się jak prawidłowo wykonać reanimację. Chętnie ubierały się w elementy stroju strażaka, oglądały demonstrowane wyposażenie. Już pod koniec spotkania prawie każde dziecko chciało zostać w przyszłości strażakiem.

Panu Jakubowi życzymy wytrwałości, odwagi, której i tak mu nie brakuje i jak najmniej wezwań do pożarów czy tez innych wypadków.

Na zakończenie spotkania dzieci z chęcią pozowały do zdjęć z gościem. Serdecznie dziękujemy za wizytę w przedszkolu.

„Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat”-festyn rodzinny (31.05.2017r.)

31 maja dzieci z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 1 w Mińsku Mazowieckim uczestniczyły wraz z rodzicami, babciami, dziadkami i rodzeństwem w festynie rodzinnym. Impreza odbyła się na boisku szkolnym.

Na początku spotkania Dyrektor Sławomir Domański gorąco powitał wszystkich zgromadzonych i życzył wesołej zabawy. Boisko szkolne i przyległy do niego teren tętnił życiem, a śmiech, wesołe okrzyki, podskoki, oklaski to obrazki, które dominowały podczas festynu.

Były tańce przy skocznej muzyce, korowody, zabawy integracyjne, w których uczestniczyły zarówno dzieci, ich rodziny oraz nauczyciele.

Nie obyło się bez konkursów sportowych, w których oczywiście wszyscy uczestnicy byli wygranymi i każdy otrzymał drobny upominek.

Na festynie pojawiła się Pszczółka Maja i Filip, z którymi dzieci chętnie bawiły się i fotografowały. Zarówno przedszkolaki, jak i nieco starsze dzieci miały mnóstwo frajdy z możliwości korzystania z kolorowych, dmuchanych zjeżdżalni.

Podczas przerw w zabawach uczestnicy imprezy mogli zjeść pyszną watę cukrową lub ugasić pragnienie napojem.

Dzieci wraz z towarzyszącymi im opiekunami próbowały swoich sił w grze w mini-golfa.

Dużym zainteresowaniem cieszyło się „bajeczne malowanie twarzy”. Można było spotkać „Krasnala”, który wyczarowywał dla dzieci różne cudeńka z balonów.

Każdy uczestnik festynu znalazł dla siebie coś ciekawego i miło spędził czas z rodziną na świeżym powietrzu.

Bardzo cieszyła nas radość dzieci, śmiech, ich dobry nastrój, bo jak powiedział kiedyś Janusz Korczak „Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat”.

 

DZIEŃ DZIECKA W STUDIO TAŃCA „LA FLACA”

Rodzice z grupy „Motyle” postanowili zafundować swoim pociechom z okazji ich święta naukę tańca w studio tańca „La Flaca”.

Zajęcia taneczne rozwijają nie tylko poczucie rytmu, ale też wpływają korzystnie na zdrowie oraz dodają poczucia pewności, rozwijają kreatywność. Nauka tańca ćwiczy także pamięć motoryczną.

W progu sali treningowej powitał nas p. Kuba, który poprowadził zajęcia. Na początku była krótka rozgrzewka-gimnastyka, która momentami nie była wcale łatwa.  Następnie p. Jakub pokazał kroki taneczne, których dzieci z wielkim zapałem uczyły się.

Uśmiech z buzi dzieci nie schodził; widać było, że taniec sprawia im przyjemność. Taniec pozwalał dzieciom zwiększać pewność siebie podczas nauki kroków, występował u dzieci wzrost poziomu zaufania do samego siebie, bo nie było dzieci, które nie poradziłyby sobie. Oczywiście jest to duża zasługa instruktora, który na początku zaczął od dość prostych figur tanecznych. Pan Jakub zebrał od dzieci gromkie brawa za fantastycznie poprowadzoną lekcję tańca.

„Motyle” nieco zmęczone, ale zadowolone, szczęśliwe wróciły do przedszkola na deser lodowy.

DZIEŃ DZIECKA W MDK I NIE TYLKO… (01.06.2017r.)

Pierwszy czerwca to dzień radosny

kwitną kwiatki, słońce świeci…

W dniu tak pięknym i wspaniałym

Dyrekcja Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 1

w Mińsku Mazowieckim wraz z całym Personelem

życzy wszystkim Dzieciom dużo uśmiechu,

szczęścia, zdrowia, pomyślności i morza miłości.

Kolorowych snów co noc, ciepłego słoneczka co dzień,

góry słodkości i mnóstwa radości.

31 maja odbył się u nas Festyn Rodzinny, który był preludium do Dnia Dziecka. 1 czerwca w każdej grupie wiekowej panie wychowawczynie, rodzice przygotowali mnóstwo niespodzianek. Były drobne prezenty, desery, wesołe tańce, zabawy i konkursy na terenie przedszkola. Prawie każda grupa skorzystała z oferty proponowanej przez MDK i o godz. 1000 dzieci z wychowawczyniami zameldowały się przed Pałacem Dernałowiczów.  Przedszkolaki mogły obejrzeć tam spektakle „Kowboj Laky” oraz „Piraci i wyspa skarbów” w wykonaniu teatru Wariacje, wziąć udział w karaoke, grach, zabawach, animacjach, obejrzeć występy dziecięcych grup wokalnych i tanecznych. Był to jeden z najbardziej wesołych, kolorowych, fantastycznych dni w roku.

Nie możemy wyświetlić tej galerii.

WIZYTA W BIBLIOTECE – WYSTĘPY DLA MŁODSZYCH KOLEGÓW I KOLEŻANEK (23.05.2017r.)

23 maja „Motyle” wybrały się do Miejskiej Biblioteki Publicznej, aby wystawić bajkę dla najmłodszych „czytelników” biblioteki- „Klubik Małych Miłośników Książek”. Na widowni zasiadło dużo młodych widzów, którzy jeszcze nie uczęszczają do przedszkola wraz z opiekunami. Pomimo tak licznej widowni „aktorzy” nie dali po sobie poznać tremy. „Motyle” wystawiły bajkę o rodzinie, a następnie wspólnie z widzami śpiewały piosenki o tematyce rodzinnej, tańczyły i bawiły się. Z tego względu, że za kilka dni obchodzony będzie Dzień Matki, wszystkie dzieci wykonały laurki dla mamy. Widać było niesamowitą więź, jaka nawiązywała się pomiędzy młodszymi i starszymi dziećmi. Bardzo cieszymy się z tej owocnej wizyty. Pozytywnie zaskoczyło nas to, że rośnie tak wielu przyszłych czytelników biblioteki, bo przykład dają dorośli, którzy od najmłodszych lat odwiedzają ze swoimi pociechami to magiczne miejsce.

Miło nam jest przypomnieć, że grupy „Zuchy” i „Motyle” za występ teatralny w konkursie w Mrozach zajęły III miejsce. Pani Dyrektor Jolanta Prus jeszcze raz serdecznie pogratulowała przedszkolakom i wręczyła dyplomy i drobne upominki.

„SMACZNE I ZDROWE SZASZŁYKI OWOCOWE”- ZAJĘCIA KULINARNE W GR. „KRASNALE” (25.05.2017r.)

O tym, że owoce są źródłem wielu witamin nie trzeba nikogo specjalnie przekonywać.

25 maja w gr. „Krasnale” od rana wyczuć można było duże poruszenie. Dzieci przyniosły do przedszkola różne owoce i z niecierpliwością czekały aż przystąpią do wykonania szaszłyków. Podczas zajęć kulinarnych porównywały wygląd owoców krajowych i zagranicznych. Dzieci dobrze wiedzą, że przed przystąpieniem do dzieła trzeba najpierw przygotować warsztat pracy: umyć owoce, przygotować naczynia, sztućce itp. Robienie szaszłyków sprawiło dzieciom wiele radości. Przekonały się, że z owoców można zrobić ciekawie wyglądający i smaczny posiłek. Danie popisowe „Krasnali” wyszło znakomicie. Wszyscy zajadali się zdrową przekąską. My wychowawcy doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, jak ważne jest kształtowanie prawidłowych nawyków żywieniowych już od najmłodszych lat.

 

ROBIMY DESER OWOCOWY-ZAJĘCIA KULINARNE W GR. „MOTYLE (26.05.2017R.)

26 maja dzieci z gr. „Motyle” przygotowały owocowy deser dla swoich mam z okazji ich święta, ale same również ze smakiem zjadły samodzielnie przygotowaną zdrową przekąskę. Jednym z celów spotkania było pokazanie dzieciom, że owoce i warzywa są niezbędne w ich diecie, jako źródło cennych witamin, błonnika pokarmowego i składników mineralnych. Poza tym podczas wspólnego robienia deseru dzieci uczyły się współpracować w grupie. Przedszkolaki przekonały się, że taka witaminowa przekąska może być alternatywą dla słodyczy. Tego dnia było w grupie kolorowo, pysznie i zdrowo, a na twarzy każdej mamy widniał uśmiech.

MIŚ USZATEK-SPOTKANIE W BIBLIOTECE GR. ”MOTYLE” (25.05.2017r.)

Jak wiadomo maj jest miesiącem książki, dlatego też dzieci z naszego przedszkola po raz kolejny odwiedziły Miejską Bibliotekę Publiczną. Tym razem gorąco powitała nas p. Ania i przedstawiła tematykę spotkania. Lekcja biblioteczna odbyła się z okazji 60-tych urodzin Misia Uszatka. Przedszkolaki dowiedziały się kto jest autorem książki o przygodach Misia Uszatka, kto ilustratorem itp. Pani Ania przeczytała kilka opowiadań dotyczących dzisiejszego bohatera. Dzieci mogły ubrać misia w stosowne ubranie przypinając papierowe stroje do sylwety misia.

Z wielkim przejęciem dzieci obejrzały na tablicy interaktywnej przygodę Misia z klapniętym uszkiem. Mamy wielką nadzieję, że teraz z chęcią dzieci będą sięgały po książki z opowiadaniami o sympatycznym misiu. Przedszkolaki miały też okazję pokolorować wizerunek Misia Uszatka. Spotkanie było bardzo ciekawe, dlatego dzieci z niechęcią opuszczały mury biblioteki, obiecując, że niedługo przyjdą tu razem z rodzicami.

„BIBLIO-WÓZEK”-PROMOWANIE CZYTELNICTWA WŚRÓD DZIECI (24.05.2017r.)

24 maja do Szkoły Podstawowej nr 2 przyjechał niezwykły wózek- „BIBLIO-WÓZEK”. Taki wózek powstał w Miejskiej Bibliotece Publicznej, tzn. pracownik Biblioteki odrestaurował wózek dziecięcy z lat 50-tych i przerobił na „BIBLIO-WÓZEK”, którego zadaniem stało się przewożenie dziecięcych książek.

Na salę wózek przyprowadziły trzy przesympatyczne Panie Bibliotekarki: Pani Ania, Pani Asia i Pani Tereska. Towarzyszyła im Panda-która znajduje się w logo biblioteki. Cały wózek wypełniony był kolorowymi książkami, które przyciągały wzrok przedszkolaków. Dzieci w skupieniu wysłuchały pogadanki dotyczącej czytelnictwa i jego zalet. Następnie p. Tereska przeczytała dzieciom książkę przedstawiającą przygodę Basi. Przedszkolakom opowiadanie podobało się, za co nagrodziły czytająca gromkimi brawami. Mamy nadzieję, że dzisiejsza przygoda z książką zachęci dzieci do odwiedzania biblioteki, wypożyczania książek wraz z rodzicami, do słuchania literatury, a w przyszłości do samodzielnego czytania książek, bo cytując Wisławę Szymborską „Czytanie to najpiękniejsza zabawa, jaką ludzkość wymyśliła”.

KRASNALE I MOTYLE NA PLACU ZABAW W PARK (23.05.2017r.)

Wiosna zachęca do wszelkiego rodzaju spacerów, odkrywania przyrody, zabaw na powietrzu. Dobroczynny wpływ aktywności fizycznej na zdrowie i samopoczucie dziecka jest niesamowity. Nasi najmilsi uwielbiają spędzać czas na świeżym powietrzu. Dzięki zabawom ruchowym uczą się współdziałać w grupie, doskonalą zwinność, spostrzegawczość i przede wszystkim czerpią z tego mnóstwo radości. Pierwsze promienie słoneczne zachęcają przedszkolaki do wesołych zabaw w pobliskim parku miejskim, w którym jest dobrze wyposażony plac zabaw.

Oto jak „Krasnale”, „Zuchy” i „Motyle” czerpią radość z zabawy:

„NA EKOLOGIĘ JUŻ POSTAWIĆ CZAS” – DZIEŃ AKTYWNOŚCI PRZEDSZKOLA 12.05.2017

Edukację ekologiczną warto rozpocząć już w przedszkolu, bo dzieci w tym okresie charakteryzują się dużą aktywnością poznawczą, wrażliwością emocjonalną, posiadają dużą zdolność przyswajania nowych umiejętności, są podatne na wpływ otoczenia i nauczycieli.

W naszej placówce edukacja ekologiczna zajmuje ważne miejsce w całokształcie oddziaływań wychowawczo-dydaktycznych.

W przedszkolu jest wiele okazji do kształtowania u dzieci wrażliwości ekologicznej. Obejmuje ona zapoznawanie wychowanków ze światem roślin i zwierząt, z przyroda nieożywioną. Uwrażliwianie dzieci na piękno przyrody i konieczność ochrony przyrody sprawia, że właściwie reagują na nieodpowiednie zachowanie się innych osób w stosunku do środowiska naturalnego.

12 maja społeczność przedszkolna zebrała się, aby wziąć udział w eko-zabawach, turniejach, zagadkach dotyczących ekologii. To był dzień pełen wrażeń, podczas którego dzieci utrwaliły wiadomości dotyczące ekologii. Przedszkolaki śpiewały piosenki i recytowały wiersze o tematyce ekologicznej. Zwieńczeniem spotkani był pokaz mody ekologicznej. Nad eko-kreacjami pracowali w domu rodzice wraz z dziećmi. Trzeba przyznać, że wszyscy popisali się niesamowitą kreatywnością i pomysłowością. Okazało się, że przeczytane gazety, nakrętki, po napojach, opakowania po różnych przedmiotach, torebki foliowe itp. mogą służyć do wyrobu efektownych strojów. Wystarczy przyjrzeć się zamieszczonym zdjęciom.

Na zakończenie imprezy p. Dyrektor Sławomir Domański powiedział, że jest pod wrażeniem, że dzieci posiadają duży zasób wiadomości ochrony naszego środowiska. Pogratulował też rodzicom i dzieciom ciekawych pomysłów na eko-stroje oraz podziękował wychowawczyniom i przedszkolakom za piękne przygotowanie części artystycznej.

 

DZIECKO WIDZEM I AKTOREM (17.05.2017r.)

17 maja dzieci z gr. „Zuchy” i „Motyle” wystawiły dla całej społeczności przedszkolnej opowiadanie w formie teatrzyku. O tym, że zabawa w teatr jest lubiana przez dzieci nie trzeba nikogo przekonywać. Teatr oraz zajęcia teatralne stanowią niesamowitą rozrywkę, ale też otwierają przed dziećmi niesamowite możliwości. Przełamuje lęk, buduje poczucie własnej osobowości, kształtuje i pielęgnuje poprawną mowę, rozwija wyobraźnię i intelekt.

W dzisiejszym skomputeryzowanym świecie bardzo ważne jest, aby wprowadzać teatr w życie od najmłodszych lat. Spektakle teatralne to świetna zabawa dla najmłodszych, kształtowanie ich wyobraźni, wrażliwości, wzbogacanie wiedzy. W naszym przedszkolu staramy się przygotowywać dzieci zarówno do roli aktora jak i widza.

Tak było i tym razem. Przedszkolna widownia z otwartymi oczami i ustami oglądała przedstawienie, a po spektaklu brawom nie było końca. Takie teatrzyki, inscenizacje we wszystkich grupach przedszkolnych nie są nowością, bo często dzieci odgrywają różne scenki np. za pomocą pacynek, kukiełek itp.

 

„DOLINA BOBRÓW” ODKRYTA PRZEZ PRZEDSZKOLAKI (16.05.2017r.)

16 maja gr. „Krasnale”, „Zuchy”, „Motyle” i „0c” udały się na wycieczkę do Gospodarstwa Agroturystycznego „Dolina Bobrów” do Wólki Dłużewskiej. Jest to wieś położona nad rzeką Świder w gminie Siennica, jest to okolica o niespotykanych walorach przyrodniczych i krajobrazowych. Już przed bramą przywitała nas p. Ania ubrana w ludowy strój. Podzieliła naszą sporą liczbę uczestników na 3 grupy, po to aby każdy mógł spokojnie, dokładnie zobaczyć różne ciekawe rzeczy. Musimy dodać, że pogoda tego dnia po prostu nas rozpieszczała. Otaczały nas piękne lasy brzozowe, łąki, pola…

Niesamowitą frajdę sprawiało dzieciom poszukiwanie skarbów z wykrywaczem metali. Znalezione skarby, monety, guziki, części umundurowania, łuski z czasów powstania listopadowego oraz okresu II wojny światowej (gdyż nieopodal rozgrywały się działania wojenne) dzieci zabrały ze sobą do domu. Sympatyczna gospodyni pokazała nam w stodole wiele maszyn i urządzeń rolniczych, warsztat tkacki, młockarnię, żelazko z duszą, maglownicę itp. Dzieci mogły prać na tarze jak za dawnych czasów. Przedszkolaki miały okazję zobaczyć jak wyglądała wieś za czasów ich prababć i babć. Dla wielu dzieci były to nowe rzeczy, wiadomości, które widać było, że chłonęły. Na terenie gospodarstwa znajdowało się sporo sprzętu do zabawy, zjeżdżalnie, huśtawki, boisko do piłki nożnej i siatkowej i wiele innych atrakcji, z których dzieci ochoczo korzystały.

Na zakończenie wycieczki wszyscy zostali poczęstowani pieczoną kiełbaską. Wycieczkę uważamy za bardzo udaną i z pewnością do Doliny Bobrów wrócimy, bo oferowane są tam przeróżne inne atrakcje.

Pani Ani Michalik właścicielce gospodarstwa bardzo dziękujemy za serdeczne przyjęcie i zapewnienie wszelkich atrakcji.

 

ZERÓWKOWICZE Z WIZYTĄ W PAŃSTWOWEJ STRAŻY POŻARNEJ (11.05.2017r.)

4 maja w Dniu Św. Floriana Strażacy mają swoje święto. Wszyscy o tym dobrze wiedzą, że ich praca jest bardzo ważna. Strażacy codziennie ryzykują zdrowie i życie niosąc pomoc podczas pożarów, wypadków drogowych, ratując zwierzęta i w wielu innych groźnych przypadkach. Przedszkolaki często mają takie marzenie, aby w przyszłości zostać strażakami. 11 maja gr. „0a” udała się do Państwowej Straży Pożarnej w Mińsku Mazowieckiem, aby dokładnie przyjrzeć się pracy strażaków, obejrzeć ich sprzęt, podziękować za trud i poświęcenie. Dzieci mogły z bliska obejrzeć wozy strażackie i sprzęt pożarniczy. Panowie strażacy opowiedzieli o swojej trudnej i niebezpiecznej pracy, którą mimo wszystko bardzo lubią. W dyżurce dzieci były świadkami wezwania do wypadku, mogły więc zobaczyć jak wygląda procedura przyjęcia zgłoszenia. Utrwaliły też numer telefonu do Straży Pożarnej-998 i numer alarmowy-112. Przedszkolaki z chęcią wchodziły do wozu strażackiego, przymierzały hełm, polewały wodą za pomocą węża strażackiego, oglądały sprzęt służący do ratowania ludzi z pożarów, do wyciągania ludzi z przygniecionych aut itp.

Na buziach przedszkolaków widać było podziw dla pracy Strażaków oraz radość z możliwości zobaczenia z bliska wielu sprzętów ratowniczo-gaśniczych. Na zakończenie wizyty dzieci serdecznie podziękowały Strażakom za miło spędzony czas, za wiele usłyszanych ciekawostek, wyraziły też chęć przybycia do PSP przyszłym roku.

 

WYCIECZKA DO „DOLINY BOBRÓW”-GRUPY „0A” I „0B” (09.05.2017r.)

9 maja dwie najstarsze grupy z naszego przedszkola wybrały się na kilkugodzinną wycieczkę do gospodarstwa agroturystycznego „Dolina Bobrów”
w Wólce Dłużewskiej. Już od samego rana dzieci były podekscytowane wyjazdem
i ciekawe, co też zobaczą…
Na miejscu dzieci przywitała gospodyni ubrana w strój ludowy kołbielski, typowy dla regionu. Dzieci miały czas na rozprostowanie nóg po podróży, czas na ciepłą herbatę. Uczestnicy wycieczki zostali podzieleni na dwie grupy, co sprzyjało lepszej dogodności przy udziale w zajęciach.
Program pobytu w „Dolinie Bobrów” uległ niewielkiej zmianie i zamiast poszukiwania skarbów z wykrywaczem metali było wypiekanie chleba, które odbyło się w formie warsztatów. Własnoręcznie zrobiony chleb dzieci zabrały ze sobą do domu. Przedszkolaki miały okazję zwiedzić stodołę z maszynami
i urządzeniami rolniczymi, zobaczyć jak wyglądała dawniej młocka cepami, pranie na tarze i wiele innych interesujących rzeczy.
Zwieńczeniem wycieczki było zjedzenie upieczonych kiełbasek.
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z wycieczki. Uśmiechnięte i zadowolone dzieci wróciły do szkoły. Dla przedszkolaków była to wyśmienita lekcja historii-tego jak to dawniej za czasów ich prababć i babć było.

„KOCURKOWE OPOWIEŚCI” – WARSZTATY W MIEJSKIEJ BILBIOTECE PUBLICZNEJ (11.05.2017r.)

W środę 11 mają grupa 0A udała się do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Mińsku Mazowieckim gdzie odbyły się warsztaty z książką pt. „Kocurkowe opowieści” zorganizowane przez wydawnictwo Mamania. Bohaterem spotkania był Zły Kocurek, o którym jest wydana seria książek dla najmłodszych. Na początku grupa wysłuchała kilku fragmentów z książek, aby dowiedzieć się kim jest bohater. Dzieci wymieniały cechy charakterystyczne dla kotków. Pokazywały jak śpią, przeciągają się. Pani  przygotowała dla dzieci zagadkę, kilkoro osób miało za zadanie wylosować z torebki przedmiot i z zamkniętymi oczami określić co to jest. Były to przedmioty, które mogą służyć kotkom do zabawy np. plastikowa bombka, orzech włoski. Następnie dzieci wykonywały opaski kotków na głowę. Na koniec przyszedł do nas sam Zły Kocurek. Dzieci z uśmiechem wracały do szkoły.

 

KULTUROMANIAK 2017-UDZIAŁ DZIECI W PRZEGLĄDZIE TEATRALNYM (08.05.2017r.)

 8 maja reprezentanci naszego przedszkola wzięli udział w XI Wojewódzkim Przeglądzie Twórczości Artystycznej „KULTUROMANIAK” 2017. Dzieci z gr. „Motyle” i „Zuchy” wystąpiły z przedstawieniem „Poszukiwanie czasu”.

Trzeba przyznać, że przedszkolaki bardzo dobrze czuły się na scenie, nie widać było w nich w ogóle tremy. Wszyscy wyśmienicie wczuli się w swoje role, dzieci mówiły wyraźnie, doskonale odzwierciedlały uczucia, jakie towarzyszyły bohaterom opowiadania. Przedstawienie dedykowane było nie tylko dla najmłodszych widzów, ale również i dla dorosłych. Żyjemy w takich czasach, że rodzice musza dużo pracować, często dla swoich dzieci mają mało czasu… Opowiadanie daje dużo do myślenie. Po obejrzeniu spektaklu nikt nie miał wątpliwości, że rodzina jest najważniejsza i nic nie zastąpi cennego czasu spędzonego razem.

Dzieci z naszego przedszkola za wspaniały występ zostały nagrodzone przez jurorów III miejscem. Serdecznie gratulujemy.

 

ŚWIĘTO 3 MAJA-UROCZYSTA AKADEMIA (08.05.2017r.)

 „My Polacy Konstytucję mamy i tym samym wolność słowa posiadamy.”

8 maja grupy „0a” i „0b” zaprosiły wszystkich przedszkolaków na uroczystą akademię z okazji Święta 3 maja. Dzieci przygotowały program upamiętniający rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja.

Zerówkowicze ubrani byli na galowo, a na piersiach widniały u nich biało-czerwone kotyliony. Spotkanie zaczęło się wspólnym odśpiewaniem hymnu narodowego. Wszyscy zaśpiewali go z powagą. Okazało się też, że dużo dzieci znało słowa całego, kilku zwrotkowego hymnu narodowego. Panie wychowawczynie przypomniały dzieciom cel spotkania i wydarzenia historyczne związane z Konstytucją 3 maja. Podkreśliły też wagę naszych symboli narodowych: godła Polski, flagi Polski i hymnu Polski. Przedszkolaki z powagą i dumą deklamowały wiersze patriotyczne i śpiewały piosenki o Polsce. Były również piękne tańce, wszystko to odbyło się w scenerii z barwami narodowymi w tle.  Wszyscy przeżyli lekcję patriotyzmu i miłości do kraju w którym żyjemy.

Pani Dyrektor Jolanta Prus serdecznie podziękowała wychowawczyniom i dzieciom za wspaniałe upamiętnienie obchodów rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. Pani Dyrektor stwierdziła, iż udało się skutecznie rozbudzić w przedszkolakach poczucie tożsamości narodowej i szacunek do symboli narodowych.

 

MAGICZNA KSIĄŻKA-TEATRZYK (05.05.2017 r.)

Przez cały rok szkolny promujemy wśród dzieci i rodziców czytelnictwo, podkreślamy to, jak wielkie zalety ma czytanie na wszechstronny rozwój człowieka. Staramy się rozwijać zainteresowania czytelnicze dzieci poprzez odpowiedni dobór literatury, wycieczki do biblioteki, księgarni, zapraszanie aktorów, którzy promują czytelnictwo. Tak też było 5 maja kiedy to zaprosiliśmy aktorów z Artystycznego Studio „Arena” z teatrzykiem pt. „Magiczna książka”. podczas spektaklu dzieci zobaczyły historię Marylki, która nie lubiła czytać książek, uważała to za stratę czasu. Wolała swoje wolne chwile poświęcić na gry komputerowe, oglądanie telewizji, rozmowy telefoniczne…

Zmiana jej poglądu na czytanie książek nastąpiła w momencie kiedy to dziewczynka dostała magiczną książkę od babci. Marylka przekonała się ile dobra płynie z czytania…

Mamy nadzieję, że nasze przedszkolaki również doszły do takiego wniosku, że czytanie i słuchanie bajek to super sprawa.

 

„SMACZNE I ZDROWE KOLOROWE KANAPKI”-  ZAJĘCIA KULINARNE (27.04.17 r.)

Nic tak bardzo nie smakuje, jak przygotowany przez siebie posiłek, z wybranych produktów, oczywiście zdrowych. Kształtowanie u dzieci odpowiednich nawyków żywieniowych. Rozwijanie kreatywności i wyobraźni podczas robienia kanapek. Rozwijanie umiejętności przygotowywania kanapek przy pomocy dorosłego. Rozróżnianie i nazywanie warzyw. Oto cele, które przyświecały podczas zajęć kulinarnych w grupach „Motyle” i 0c.

Przedszkolaki z niewielką pomocą nauczyciela komponowały kolorowe, wesołe i zdrowe kanapki, które z chęcią zjadły na drugie śniadanie. Aż miło było patrzeć jak znikały kanapki, których głównym składnikiem były rzecz jasne zdrowe warzywa. Nasze przedszkolaki dobrze wiedzą, że aby zdrowym być trzeba jeść dużo warzyw i owoców, które są źródłem witamin.

 

TĘCZOWE NUTKI-KONKURS PIOSENKI PRZEDSZKOLNEJ (26.04.2017 r.)

 26 maja reprezentantki naszego przedszkola wzięły udział w Festiwalu Piosenki Przedszkolnej „Tęczowe Nutki”, który odbył się w Miejskim Domu Kultury. Dzieci miały okazję zadebiutować na scenie, pokazać szerszej publiczności swoje umiejętności.

Natalka pięknie zaśpiewała „Kołysankę dla misia”, a Ola i Nikola wyśmienicie ruchem, tańcem, gestem, mimiką, gra aktorską przedstawiły treść piosenki. Występ uważamy za bardzo udany. Gratulujemy młodym artystkom i życzymy dalszych sukcesów muzycznych.

 

„RATUJMY LAS”- PRZEDSTAWIENIE TEATRALNE (25.04.2017 r.)

 Ekologia w naszym przedszkolu zajmuje ważne miejsce w edukacji, dlatego też zaprosiliśmy teatr Gargulec, aby wystawił przedstawienie ekologiczne. „Ratujmy las” to tytuł teatrzyku, który dzieci mogły obejrzeć 25 kwietnia.

Bohaterami przedstawienia były owady, zwierzęta, których domem jest las. Celem spektaklu było uzmysłowienie dzieciom, jak wielką rolę w życiu człowieka odgrywa przyroda. Główny bohater powieści Pan Biedronka razem z widzami próbował ocalić las przed zagładą. Przedszkolaki utrwaliły sobie ważne sprawy np. to, że nie wolno wycinać lasów, bo są nam potrzebne, aby było świeże powietrze, że las to również miejsce życia wielu zwierząt itp.

Dzieci chętnie uczestniczyły w zabawach organizowanych przez aktorów. Było to bardzo pouczające przedstawienie uczące młodych widzów szacunku do natury.

 

„KAŻDE DZIECKO DOBRZE WIE,CO JEST ZDROWE, A CO NIE”

W każdej grupie wiekowej przez cały rok nauczycielki kształtują u dzieci prawidłowe nawyki higieniczne i zachowania prozdrowotne. Rozwijają sprawność fizyczną dzieci poprzez ich uczestnictwo w zajęciach ruchowych. Cykl zajęć i zabaw prozdrowotnych zaczyna się już we wrześniu, kiedy przedszkolaki uczą się w jaki sposób i kiedy należy myć ręce-kształtowanie nawyków higienicznych. Często na zajęciach jest burza mózgów na temat zdrowych i niezdrowych produktów żywnościowych. Wychowawcy niejednokrotnie zachęcają dzieci do jedzenia surówek, ryb czy też picia mleka, jedzenia owoców… Dzieci wiedzą, że aby zdrowe zęby mieć trzeba tylko chcieć co najmniej dwa razy dziennie je myć i choć raz na rok odwiedzać dentystę.

Przedszkolaki podczas zajęć same komponują bogate w witaminy kanapki, robią soki owocowo-warzywne, które potem ochoczo konsumują na zdrowie.

Nauczycielki uświadamiają dzieciom znaczenie aktywności ruchowej dla zdrowia człowieka. Nasze przedszkolaki wiedzą, że należy dbać o zdrowie poprzez ruch, różne ćwiczenia gimnastyczne. Od tego roku mamy jeszcze dodatkowa możliwość- ćwiczenia na „prawdziwej” sali gimnastycznej w Szkole, gdzie czeka na nas mnóstwo przyborów do ćwiczeń, kolorowych materacy itp.

Kilkakrotnie w ciągu roku przypominamy  numery telefonów alarmowych i sposoby powiadamiania o sytuacji zagrożenia.

Mamy nadzieję, że wszystkie nasze działania- kształtowanie postawy prozdrowotnej od najmłodszych lat zaowocuje i wyrośnie z przedszkolaków zdrowe, silne i świadome swoich możliwości nowe pokolenie.

 

WIELKANOCNE PRACE PLASTYCZNE DZIECI

Okazuje się, że Święta wielkanocne są m. in. niewyczerpaną skarbnicą inspiracji na dekoracje i prace plastyczne. Dzieci z naszego przedszkola dobrze o tym wiedzą i w swoich grupach wykonały piękne ozdoby i prace świąteczne.

W grupie „Biedronki” został zorganizowany „Kącik wielkanocny”, do którego rodzice i dzieci przynosili: kurczaki, pisanki, koguciki, kolorowe gałązki, zajączki itp.

 

„LEON-KAMELEON”- SPOTKANIA Z PSYCHOLOGIEM

 „Zamiast w złości bić drugiego

spróbuj zrobić coś innego.

Lecz gdy w sobie złość ktoś chowa

wtedy także jest niezdrowa.”

W grupach „Zuchy” i „Motyle” prowadzone są cykliczne spotkania z p. psycholog Elżbietą Mikulską dotyczące m.in. uczuć dzieci oraz sposobów reagowania na agresje ze strony innych.

Na początku trzeba nadmienić iż na owe spotkania dzieci czekają z niecierpliwością. Najpierw w sali „Zuchy”, a teraz w sali „Motyle” zamieszkał Leon-kameleon, którym dzieci z chęcią opiekują się, przytulają, bawią…

Leon kiedy jest zadowolony, szczęśliwy jest kolorowy, natomiast gdy złości się robi się cały szary… Podczas zajęć prowadzonych przez p. Elę przedszkolaki bawią się, rozmawiają, dyskutują, dopytują, rysują, uczą…

Celem zajęć jest uświadomienie dzieciom, że mogą wpływać na samopoczucie innych. Dzieci uświadamiają sobie, że istnieją przyjemne i nieprzyjemne uczucia. Przedszkolaki podczas zajęć dostrzegają to, że to co się im przydarza, wpływa na ich samopoczucie. Uświadamiają sobie, że każdy przeżywa złość. Celem zajęć jest również zrozumienie przez dzieci, że mają prawo wyrażać złość tak, by nie krzywdzić innych i siebie.  Pani Ela uczy też dzieci sposobów reagowania na agresję ze strony innych. Wszystkie zajęcia są związane z Leonem, który na każdym spotkaniu przeżywa inne perypetie, o których prowadząca w interesujący sposób opowiada. Zarówno „Motyle” jak i „Zuchy” już są ciekawe co też Leonowi i jego opiekunom bliźniakom Oli i Julkowi, którzy mają po 5 lat przydarzy się tym razem…

„MALUJEMY JAJKA”- TRADYCJE WIELKANOCNE- zajęcia plastyczne w gr.  „Zuchy” (7.04.2017r.)

 W piątek 7 kwietnia gościem w gr. „Zuchy” była p. Ilona-mama Dominiki. P. Ilona w bardzo przystępny sposób opowiedziała dzieciom o zwyczajach wielkanocnych. Gość przyszedł w stroju ludowym- pasiastej spódnicy, chuście, czerwonych koralach. ten strój pochodził z regionu Kołbieli, kiedyś kobiety chodziły tak ubrane do kościoła, brały udział w procesjach. Obecnie ubiór tradycyjny używany jest okazjonalnie. Przedszkolaki słuchały opowieści mamy Dominiki z otwartymi ustami. Dzieci obejrzały różnorodne pisanki, kraszanki po to, aby za chwilę samodzielnie ozdobić jajko. Zuchy ochoczo zabrały się do pracy. Spod ich pędzli wychodziły prawdziwe dzieła- piękne, kolorowe pisanki. Dzieci okazały się bardzo twórcze. Serdecznie dziękujemy p. Ilonie za dostarczenie wielu ciekawych informacji dotyczących świąt wielkanocnych, za pokazanie pięknego stroju regionalnego oraz za pomoc w zorganizowaniu ciekawych zajęć.

WIELKANOCNE ZWYCZAJE – SPOTKANIE Z RODZICAMI W GR. „MOTYLE” (06.04.2017.r.)

6 kwietnia w gr. „Motyle” odbyły się zajęcia z rodzicami. Na początku kilka mam przeczytało dzieciom książkę pt. „Franklin mówi przepraszam” Paulette Bourgeois. Następnie odbyła się krótka rozmowa nt. treści opowiadania. Dzieci utrwaliły sobie „grzeczne słówka”, których na co dzień warto używać. W dalszej części spotkania przedszkolaki wymieniały zwyczaje wielkanocne, jakie panują w Polsce. Opowiadały
o tym, jak wyglądają w ich domach rodzinnych przygotowania do świąt wielkanocnych. Segregowały atrybuty związane ze Świętami Bożego Narodzenia i ze Świętami Wielkiej Nocy, śpiewały piosenki o tematyce wielkanocnej. Tańczyły wspólnie z rodzicami i robiły rodzicom wiosenne masażyki.
Ostatnim etapem zajęć było wspólne z rodzicami wykonanie pisanki. Praca była bardzo zajmująca, ozdób do robienia pisanek było dużo, pomysły przychodziły do głowy co chwila i powstały fantastyczne prace.
Miło było popatrzeć na współpracę dzieci z rodzicami, na ich uśmiechnięte twarze. każda pisanka była inna, różniły się nie tylko wielkością, ale i wzorami. Tak piękne prace ozdobią w Święta wielkanocne stoły i będą miłym wspomnieniem wspólnej zabawy.
Nie pozostało nic innego jak życzyć wszystkim Wesołych Świąt!

 

FRANKLIN SADZI DRZEWKO- ZAJĘCIA CZYTELNICZE W GR. „ZUCHY” (4.04.2017 r.)

4 kwietnia dzieci wraz z wych. grupy p. Anią zaprosiły swoich rodziców na zajęcia otwarte. Celem spotkania było wspólne wykonanie zakładki do książki oraz popularyzowanie czytelnictwa wśród rodziców i dzieci. Podczas zajęć były rozmowy dotyczące wiosny, jej zwiastunów, zabawy ruchowe. Przedszkolaki wraz z rodzicami bawiły się przy skocznej muzyce. Uczestnicy spotkania poznali historię uroczego żółwika Franklina z książki Paulette Bourgeois, który postanowił zasadzić drzewko z okazji Dnia Ziemi. Książkę pt. „Franklin sadzi drzewko” przeczytała mama Kubusia. Dzieci uważnie słuchały , widać było, że przygoda Franklina podobała im się. po krótkiej rozmowie nt. treści opowiadania dzieci wraz z rodzicami przystąpiły do wykonania „zajączkowej” zakładki do książki. Podczas wspólnej pracy radości było co niemiara.  Mamy nadzieję, że zakładki będą dobrze służyły rodzicom i dzieciom w ich wspólnym czytelnictwie, do którego serdecznie zachęcamy.

„FRANKLIN MAŁY BAŁAGANIARZ”- ZAJĘCIA CZYTELNICZE W GR. „MRÓWKI” (04.04.2017.r.)
„Franklin mały bałaganiarz”-pod takim tytułem dzieci z gr. „Mrówki” zaprosiły swoich rodziców na otwarte zajęcia czytelnicze, które odbyły się 4 kwietnia b.r. Dzieci razem z dorosłymi w dużym skupieniu (o co trudno w wieku 3 i 4 lat) wysłuchały bajki Paulette Bourgeois pod tytułem zawartym we wstępie. Bajkę pięknie przeczytała jedna z mam- Pani Mostowska. „Mróweczki” uważnie słuchały, o czym świadczą prawidłowe odpowiedzi na pytania zadawane przez nauczycielkę p. Ewę. Aby zachęcić dzieci i rodziców do codziennego głośnego czytania wszyscy wspólnie wykonali „franklinowe” zakładki do książek. Każdy starał się, aby jego praca była najpiękniejsza na miarę swoich możliwości.
Troskliwi rodzice z zainteresowaniem obserwowali poczynania pociech oraz w razie potrzeby służyli radą i pomocą.
Dzieci sprawnie uporządkowały miejsca pracy, pamiętając o przygodzie żółwika Franklina. Każdy mógł zaprezentować swoją zakładkę. Nie zabrakło również radosnych zabaw ruchowych z serii „Dyscyplina bez nakazów”, podczas których zarówno maluszki jak i rodzice świetnie się bawili. Mamy nadzieję, iż tego typu zajęcia zachęciły rodziców do częstego sięgania po dobre lektury dla swoich pociech.

 

ŚWIĘTA WIELKANOCNE U SMERFOLUDKÓW – WYCIECZKA DO TEATRU (3.04.2017r.)

3 kwietnia dzieci z grup: 0c, „Motyle”, „Zuchy” i „Krasnale” pojechały do teatru w Siedlcach na spektakl pt. „Święta wielkanocne u Smerfoludków” w wykonaniu dzieci ze Studio Tańca do Caro Dance.

Celem naszego wyjazdu było m.in. kształtowanie i rozwijanie u dzieci zainteresowań teatralnych, przygotowanie przedszkolaków do roli widzów.  Oglądając przedstawienie dzieci mogły wraz z aktorami śpiewać znane piosenki o wiośnie, artyści zachęcali też widownię do wspólnych układów ruchowych. Dzieci poznały zwyczaje wielkanocne.

Niedaleko wioski Smerfy odnalazły porzucone jajko. Każdy miał inny pomysł, co z nim zrobić… Widowisko było bardzo barwne, taneczne, przepełnione cudowną muzyką.  Po spektaklu dzieci mogły pozować do zdjęć z młodymi aktorami, rozmawiać z nimi.

Zadowolone, pełne wrażeń przedszkolaki udały się do autokarów, aby wyruszyć w drogę powrotną do przedszkola.

 

WYCIECZKA DO KSIĘGARNI-GRUPA „0C” (30.03.2017r.)

Rozbudzanie zainteresowań czytelniczych to jeden z wielu celów stawianych w naszym przedszkolu. 20 marca dzieci z gr. „0c” wraz z nauczycielką wybrały się do księgarni, gdzie dowiedziały się jak powstaje książka, zapoznały się z pracą księgarza, oraz wyposażeniem księgarni. Przedszkolaki miały okazję obejrzeć regały wypełnione po brzegi książkami. Najdłużej przeglądały literaturę dziecięcą, która przyciągała wzrok barwnymi okładkami. Dzieci zadawały pytania paniom bibliotekarkom, na które z chęcią odpowiadały. Mogły również obserwować ludzi wybierających książki i kupujących. Mamy nadzieję, że od teraz przedszkolaki będą częściej gościły w księgarni jako klienci. Na zakończenie spotkania dzieci dostały piękne zakładki do książek.

 

PRZEDSZKOLAKI NA WYSTAWIE MALARSKIEJ W MIEJSKIEJ BIBLIOTECE PUBLICZNEJ (marzec 2017.r.)

W marcu grupy „Krasnale”, „Zuchy” i „Motyle” udały się do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Mińsku Mazowieckim na wystawę prac plastycznych Małgorzaty Lucyny Kłoszewskiej pt. „Różowa kura” i „Drobiazgi”.
Artystka zajmuje się malarstwem, rysunkiem, ilustracją, kolażem i formami przestrzennymi, grafiką użytkową. Prowadzi studio graficzno-artystyczne „dragon fruit design”. Mieliśmy dużo szczęścia, bo na wystawę specjalnie do naszych wychowanków przybyła ich autorka.
Obrazy, które dzieci mogły oglądać, to najnowsze prace artystki. Dzieła p. Małgorzaty bardzo przypadły do gustu małym odbiorcom sztuki. Słychać było dyskusje przez zwiedzających wystawę oraz widać było zachwyt w oczach dzieci. Każdy znalazł dla siebie „coś”-perełkę, która spodobała się najbardziej.
Autorka prac zwróciła się do wychowawców z prośbą, aby szanowali twórczość swoich przedszkolaków, gdyż jest ona niewyczerpanym źródłem inspiracji dla dorosłych artystów, a dla nich gdy dorosną może być zapisem najwspanialszych chwil i powodem do zadziwienia. Oczywiście my nauczyciele mamy to cały czas na uwadze. Pani Małgorzata opowiedziała przedszkolakom bajkę, którą sama napisała pt. „Różowa kura”, a potem już spokojnie można było obejrzeć rysunki-ilustracje do tej bajki.
Podczas zwiedzania wystawy można było obejrzeć też ulubionych autorów literatury i ilustracje do książek dla dzieci m.in. T. Jansson, A.A Milne, B. Butenko, Z. Lengnera. Dzieci miały okazję zobaczyć, jak ilustrowane były m.in. „Muminki”, „Kubuś Puchatek” czy „Doktor Dollitle”.
Na zakończenie wizyty przedszkolaki miały okazję zadawać osobiście pytania autorce wystawy. Pytań było mnóstwo. Wielkimi brawami dzieci podziękowały za wspaniałą ucztę dla oczu.
„Motyle” miały też dużo szczęścia, bo sama Pani dyrektor Elżbieta Sieradzińska serdecznie zaprosiła dzieci do zwiedzania czytelnie dla dorosłych, czytelni regionalnej, czytelni-kącika prasowego oraz magazynu.

WYCIECZKA DO OGRODÓW DZIAŁKOWYCH (24.03.2017.r.)

24 marca gr. 0c wybrała się na wycieczkę do pobliskich ogródków działkowych żeby sprawdzić czy zawitała już tam wiosna. Na miejscu przywitali nas bardzo mili właściciele działek i zaprosili do zwiedzania.

Dzieci miały okazję przyglądać się czynnościom wykonywanym przez działkowiczów, oglądały narzędzia ogrodnicze. Zobaczyły wiosenne kwiatki m.in. przebiśniegi, krokusy, widziały pąki na krzewach i drzewach… Pod koniec zwiedzania nikt nie miał już wątpliwości, że przyszła wiosna.

Pan Piotr, jeden z właścicieli działek powiedział, że przed działkowiczami jeszcze dużo ciężkiej, ale bardzo satysfakcjonującej pracy. Zaprosił nas również jesienią na jabłka, których u niego co roku dostatek. Dziękujemy i życzymy owocnej pracy.

 

„WIOSNĘ WITAMY-ZIMĘ ŻEGNAMY” ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU PLASTYCZNEGO „OKŁADKA DO KSIĄŻKI MOICH MARZEŃ” (21.03.2017.r.)

21 marca wszystkie przedszkolaki wzięły udział w uroczystym powitaniu wiosny, które odbyło się na terenie Szkoły Podstawowej nr. 2. Wiosno, wiosenko, gdzie jesteś powiedz gdzie?- tak szukały i nawoływały wiosnę przedszkolaki.

Pan dyrektor Sławomir Domański wraz z Panią dyrektor Jolanta Prus powitali serdecznie wszystkich zgromadzonych życząc udanej zabawy.

Na sali dominowały wiosenne barwy: zielone, pomarańczowe, żółte, zobaczyć można było: motyle, bociany, żabki, kwiatuszki i od razu zrobiło się cieplej i milej.

Panie Bożena i Kasia zaprosiły milusińskich do wesołej zabawy, każda grupa zaprezentowała krótki program artystyczny: piosenki o tematyce wiosennej, inscenizacje lub taniec. Nie zabrakło wesołych korowodów, tańców, wiosennych okrzyków.

Była tez rywalizacja między Panią Zimą a Panią Wiosną-przeciąganie liny, w której wygrała oczywiście Wiosna. Dzieci symbolicznie przeszły pod mostem Pani Zimy żeby ponownie powitać Ją dopiero za rok.

Przedszkolaki pożegnały też Marzannę-zimową pannę, którą wykonały ze swoimi paniami dzieci z grup 0a i 0b. Tego dnia odbyło się również rozstrzygnięcie rodzinnego konkursu plastycznego „Okładka do książki moich marzeń”. W sumie z całego przedszkola wpłynęło 29 prac konkursowych. Jury wyłoniło troje zwycięzców oraz wyróżniło wszystkie prace, ponieważ wszystkie okładki były ciekawe, piękne, pomysłowe, niepowtarzalne.

I miejsce zajęła Julia Lubaszka z gr. „Krasnale”

II miejsce zajął Jan Pawlak z gr. 0a

III miejsce zajęła Malwina Kucharska z gr. „Mrówki”

Pan dyrektor Sławomir Domański gorąco podziękował dzieciom i rodzicom-autorom prac plastycznych. Wręczył też dyplomy i nagrody książkowe. 21 marca był dniem ciekawym, wesołym, pełnym wrażeń. Teraz nic tylko czekać na cieplejsze wiosenne dni, które pozwolą przedszkolakom na częstsze przebywanie na świeżym powietrzu.

 

SPOTKANIE Z MUZYKĄ- KONCERT WIOLONCZELOWY (20.03.2017.r.)

Jest nam niezmiernie miło, że po raz kolejny mogliśmy gościć p. Kasię Kaczyńską wraz z jej uczniami z Miejskiej Szkoły Artystycznej. Tym razem koncert wiolonczelowy odbył się w Szkole Podstawowej nr 2. Oprócz starszaków z naszego przedszkola słuchaczami koncertu byli też uczniowie klas I-III. Sala gimnastyczna wypełniona była po brzegi, pomimo to młodzi artyści nie mieli w ogóle tremy.

Gości i wszystkich zgromadzonych powitała Pani dyrektor Jolanta Prus życząc miłych wrażeń słuchowych i wzrokowych.

Amelka R. i Halszka zagrały w duecie „Panie Janie”, Amelka K. zagrała „Mazurka” M. Baklanowej, a Sebastian „Wesołego wieśniaka” R. Sumanna. Pani Kasia wspaniale zapowiadała muzykę przedstawiając zarazem jaki utwór będą wykonywali. Sama nauczycielka również grała na wiolonczeli wraz z uczniami. W zespole wszystkie wiolonczele zagrały „Kurki trzy”, utwór „Allegro” oraz Pepetual Motion”.

Słuchaczom koncert bardzo się podobał. Uczniowie z Miejskiej Szkoły Artystycznej zostali nagrodzeni gromkimi brawami. Dziękujemy i prosimy o więcej…

 

POKAZ PŁAZÓW- lekcja przyrody na żywo (13.03.17.r.)

13.03. nasze przedszkolaki spotkała niespodzianka, bo odwiedzili nas nietypowi goście-płazy, oczywiście w towarzystwie swojego opiekuna. Dzieci miały zagwarantowaną niecodzienną lekcję przyrody na żywo, bo przeważnie zwierzęta oglądają w albumach, na tablicach interaktywnych, w zoo itp.

Prowadzący spotkanie w przystępny sposób opowiadał na temat trybu życia i sposobu odżywiania tych zwierzaków. Dzieci dowiedziały się, że w Polsce wszystkie płazy są pod ścisła ochroną.

Przedszkolaki mogły z bliska obejrzeć m. in. traszkę, rzekotkę, salamandrę, kumaki, żabę śnieżkę, ropuchę. Miały też okazję posłuchać odgłosów, jakie wydają stworzenia należące do bogatej grupy płazów.

Dzieci dowiedziały się tego: co oznaczają barwy płazów?, czy każda żaba lubi pływać?, jak za pomocą rzekotki przewidywać pogodę? itp.

Mamy nadzieję, że ta żywa lekcja przyrody rozbudziła w naszych wychowankach zainteresowania przyrodnicze i zaspokoiła ich naturalną ciekawość.

 

BAŚNIE PANA PERRAULT- WYJŚCIE NA SPEKTAKL TEATRALNY (09.03.2017.r.)

9 marca wszystkie przedszkolaki wybrały się do „Budowlanki” na spektakl teatralny pt. „Baśnie Pana Perraulta”. Przedstawienie teatru Artenes oparte zostało na trzech baśniach bajkopisarza „Czerwony Kapturek”, „Tomcio Paluszek” i „Ośla Skórka”. Pan Perrault wprowadził dziecięcą widownię w zaczarowany świat bajek. pomógł też zobaczyć tkwiący w każdej bajce morał. Spektakl był pouczający. Dzieci znalazły w nim odpowiedzi na pytania „Czy dorosłych trzeba słuchać?”, „Jak zachowywać się wobec obcych?”, „Czy ważniejsza jest postura, czy rozum?”, „Czy nadzieja i miłość są istotne w życiu?”.

Każda bajka miała szczęśliwe zakończenie, ale nie obyło się bez momentów grozy, dzieci reagowały bardzo żywo na to, co działo się na scenie. W przedstawieniu było wiele piosenek, które wpadały widzom w ucho, ciekawe, kolorowe kostiumy i piękna scenografia wzbudzały duże zainteresowanie u dzieci. Widzowie często nagradzali aktorów brawami. Pomimo, że spektakl trwał długo po dziecięcym zachowaniu nie widać było znużenia, a wręcz przeciwnie-niedosyt.  Świetna gra aktorów, ciekawa fabuła, efekty świetlne i muzyka na długo pozostaną w pamięci przedszkolaków. teraz nie pozostaje nam nic innego jak czytać dzieciom kolejne „Baśnie Pana Perrault” w przedszkolu.

DZIEŃ KOBIET W PRZEDSZKOLU (08.03.2017.R.)

„Marzec pięknie się wystroił
w kole między dziećmi stoi
i gromadkę uśmiechniętą
-Zapamiętaj sobie dzisiaj jest Dzień Kobiet.”

 W naszym przedszkolu nie trzeba było nikomu, a przede wszystkim chłopcom przypominać o Dniu Kobiet. Tego dnia w każdej grupie uroczyście obchodzono Święto Kobiet. Rodzice przygotowali dla dziewczynek drobne upominki, a chłopcy dostali symboliczne lizaki, jajka z niespodzianką itp. Chłopcy jak przystało na prawdziwych gentelmanów składali życzenia swoim koleżankom i rysowali piękne laurki, które bardzo podobały się obdarowanym.
Grupa „Zuchy” 8 marca bawiła się w Wesołej Planecie.
Panie wychowawczynie zadbały o zorganizowanie ciekawych zabaw integracyjnych dla dzieci, żeby tego dnia było super wesoło.
Wszystkie panie i dziewczynki dziękują chłopcom i rodzicom za serdeczne życzenia, słodkości, ciepły uśmiech i pamięć.

 

„CZYTANIE W KRASNALACH” (01.03.2017.r.)

 Codzienne czytanie dziecku daje przyjemność, jest czynnością magiczną, zaspakaja bowiem wszystkie potrzeby emocjonalne dziecka, wspiera rozwój psychiczny, intelektualny i społeczny. Przynosi dzieciom ogromną radość i pozostawia cudowne wspomnienia. 1 marca P. Monika zaprosiła swoje byłe wychowanki-absolwentki przedszkola Magdę P. i Karolinę K. do czytania bajki przedszkolakom z gr. „Krasnale”.  Dziewczynki zaproszenie przyjęły z wielką chęcią i radością. Przeczytały dzieciom bajkę pt. „Czerwony Kapturek”. Robiły to wyśmienicie z podziałem na role, pomagając sobie kukiełkami. Przedszkolaki z dużym zaciekawieniem słuchały, a potem odpowiadały na pytania dotyczące bajki. Uczennice VI klasy Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 1 opowiedziały młodszym kolegom i koleżankom, jak fajnie jest chodzić do szkoły i uczyć się…

Dziewczynkom serdecznie dziękujemy.

„A CZASU MAŁO…”-oglądanie spektaklu teatralnego w wykonaniu uczniów ze Szkoły Podstawowej. (28.02.2017.r.)

28 lutego cała nasza społeczność przedszkolna udała się do szkoły na spektakl teatralny w wykonaniu uczniów z klas IV i V pod kierunkiem
p. Małgorzaty Szczygielskiej-Kluska. Dzieci ze Szkoły wystawiły przedstawienie pt. „A czasu mało…”.
Na scenie widać było aktorów ubranych na czarno, którzy zniecierpliwieni pisali cos na kartkach, gnietli je, odrzucali… i prowadzili między sobą rozmowy typu:
-Masz coś?
-Nie, mam jakieś zaćmienie, nic mi nie przychodzi do głowy.
Okazuje się, że młodzież ma za zadanie napisać scenariusz przedstawienia. Nie mają jednak pomysłów, ale te z czasem przychodzą im co chwila do głowy jeden po drugim, aż przez przypadek okazuje się, że zdążyli na czas i udało im się napisać piękny scenariusz.
W trakcie spektaklu przedszkolaki usłyszały wiersze J. Kulmowej,
L.J. Kerna,  J. Tuwima oraz piosenkę Czerwonych Gitar „Nie zadzieraj nosa”. Widzowie bardzo emocjonalnie reagowali na to, co działo się na scenie, razem z aktorami recytowali fragmenty wierszy. Dzieci zostały obdarowane przez gospodarzy serduszkami zachęcającymi do wspólnej zabawy, które zabrały ze sobą na pamiątkę miłego spotkania. Przedstawienie uczy, że nie należy od razu poddawać się, trzeba wierzyć w swoje możliwości i talent.

JAKI JEST ŚNIEG? (7.02.2017.r.)

Zima to wspaniała pora roku, którą dzieci uwielbiają. Można wtedy ulepić bałwana, rzucać się śnieżkami, uprawiać sporty zimowe…

Można również próbować znaleźć odpowiedź na szereg pytań dotyczących śniegu: Dlaczego śnieg jest biały? Dlaczego śnieg jest czasem miękki, a czasem twardy? Dlaczego śnieg jest zimny? Dlaczego śnieg się topi? Dlaczego nie można jeść śniegu? Jak kropla deszczu zmienia się w śnieg? Dlaczego śnieg przyczepia się do drzew, ubrań, rękawiczek?. Na część z tych pytań dzieci z gr. „0c” i gr. „Motyle” odpowiedziały same lub przy pomocy nauczycielek. Podczas zimowych spacerów obserwowały wygląd płatków śniegu, sople lodu, lodowiska…

Dzieci samodzielnie wykonywały doświadczenia (badały śnieg). Do słoików włożyły śnieg, po powrocie do przedszkola postawiły słoiki

w pobliżu kaloryfera, a potem określały zmiany, jakie tam zaszły. Filtrowały wodę z roztopionego śniegu i określały, czy śnieg jest czysty. Po tym doświadczeniu wiedzą już, że nie wolno jeść śniegu, bo jest brudny. Dzieci odnajdowały na śniegu ślady zwierząt i ludzi.

Można stwierdzić, że większość dzieci dostrzega związki przyczynowo skutkowe i poprawnie formułuje swoje spostrzeżenia. Przedszkolakom bardzo spodobało się poznawanie rzeczywistości przyrodniczej poprzez obserwowanie, eksperymentowanie i odkrywanie.

KONCERT WIOLONCZELOWY (30.01.2017.r.)

 30 stycznia dzięki p. Kasi Kaczyńskiej, która uczy w naszym przedszkolu rytmiki sala „Motyle” zamieniła się w salę koncertową.

Przedszkolaki już po raz kolejny miały okazję posłuchać brzmienia wiolonczeli. Do naszej placówki oprócz p. Kasi przybyli uczniowie z Miejskiej Szkoły Artystycznej w Mińsku Mazowieckim- Halszka i Amelka oraz mali wiolonczeliści ze Szkoły Muzycznej w Sulejówku-Pola i Wojtek.

Nasi wychowankowie wykazali się świetną znajomością budowy instrumentu i wiedzą, że wiolonczela ma główkę, szyję i stopkę oraz należy do grupy instrumentów smyczkowych. Ma też podobną do człowieka skalę głosu.

Młodzi artyści wraz z p. Kasią zagrali piosenkę o wiolonczeli (na melodię „Kurki trzy”) na pięć wiolonczel. Przedszkolaki wysłuchały też kolęd:

„O Gwiazdo Betlejemska”, „My też pastuszkowie”. Wiolonczeliści zagrali również utwory: „Galop”, „Kołysanka”, „Taniec”, „Karolinka”, „Zielony mosteczek”. Było też wspólne śpiewanie piosenki „Miłość rośnie wokół nas” z bajki „Król Lew”. Atmosfera podczas koncertu była wyjątkowa, na sali słychać było jedynie brzmienie instrumentów, zaś na widowni panowała zupełna cisza i tylko czasami słychać było komentarze dzieci, że podoba im się grany utwór.

Wielu przedszkolaków po koncercie stwierdziło, że w przyszłości chciałoby grać na wiolonczeli. Już dziś trzymamy kciuki, aby im się to udało. Mamy nadzieję, że to nie ostatni koncert w wykonaniu p. rytmiczki i jej uczniów.

 

KOCHAMY WAS – ŚWIĘTO BABCI I DZIADKA

W styczniu i w lutym w każdej grupie wiekowej odbyły się uroczystości z okazji Dnia Babci i Dziadka. Jak wiadomo Babcia i Dziadek to osoby bardzo bliskie swoim wnukom. To Oni zawsze służą radą i pomocą w trudnych chwilach. Wielu seniorów po raz pierwszy miało okazję gościć w przedszkolu.
Wcześniej na zajęciach dzieci własnoręcznie wykonywały laurki i inne prezenty dla zaproszonych gości, dekorowały sale, były tym wszystkim bardzo przejęte.
W każdej grupie występy przebiegały inaczej np. gr. „0c” wystawiła dla Babć i Dziadków –„Jasełka”, gr. „Zuchy” przedstawiła opowieść
pt. „W aniołkowie”, natomiast „Motyle” przeniosły seniorów w dawne czasy przypominając najbliższym jak to było, gdy byli mali. Grupy „0a”i „0b” zamieniły sale w „Krainę Lodu”… Dzieci z grup „Mrówki” i „Biedronki” recytowały wiersze, śpiewały piosenki i tańczyły wyrażając w ten sposób dowód swojej ogromnej miłości do Babć i Dziadków. Radość i wzruszenie towarzyszyły każdemu spotkaniu. Niejedna Babcia i niejeden Dziadek mieli łzy w oczach oglądając występy swoich wnuków. Seniorzy mieli okazję tańczyć z wnukami, brać udział w różnorodnych konkursach.
Na zakończenie każdej uroczystości przedstawiciele Rady Rodziców z poszczególnych grup przygotowali dla Gości i dzieci słodki poczęstunek. Do wszystkich życzeń dla Babć i Dziadków przyłączyły się wychowawczynie.

GRUPA 0A i 0B

BIEDRONKI

ZUCHY

KRASNALE

MOTYLE

PODZIĘKOWANIE DLA RODZICÓW I DZIECI ZA UDZIAŁ W AKCJI GÓRA GROSZA
(styczeń 2017)

Serdecznie dziękujemy wszystkim naszym wychowankom i ich rodzicom za udział w ogólnopolskiej akcji „GÓRA GROSZA” organizowanej przez Towarzystwo „Nasz Dom” pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej.
To dzięki państwu mogliśmy wesprzeć dzieci wychowujące się poza swoją rodziną.
W naszej przedszkolnej zbiórce największą kwotę udało się zebrać w grupach: „Motyle”, „0b” i „Mrówki”.
Osobą, która przyniosła największą kwotę na ten szlachetny cel była Ola Tryk z grupy „Motyle”, której serdecznie gratulujemy. Już po raz kolejny przekonaliśmy się, że jeden grosz znaczy niewiele, ale zebrany grosz do grosza tworzy dużą Górę Grosza. Jeszcze raz dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w akcję charytatywną, za hojność i dobre serca.

W KARNAWALE WSZYSCY BAWIĄ SIĘ WSPANIALE (26.01.2017.r.)

Karnawał to wspaniały czas dla wszystkich bez względu na wiek. 26.01.2016.r. cała społeczność przedszkolna wzięła udział w balu karnawałowym, poprowadzonym przez sympatyczną Panią animatorkę. Tego dnia pojawiło się wiele kolorowych postaci-przebranych dzieci, które często trudno było rozpoznać.
Na sali balowej zjawili się m.in. rycerze, piraci, policjanci, królewny, wróżki, aniołki, Spider-Many, Batmani oraz Elzy i Anny-postaci z Krainy Lodu… Pan Dyrektor Sławomir Domański był tego dnia maszynistą pociągu, który poprowadził maszynę pełną dzieci po całej sali z wielką gracją przy skocznej muzyce.
W tym roku nowością było to, iż w balu mogli uczestniczyć rodzice przedszkolaków gdyż uroczystość była na dużej sali gimnastycznej
w budynku szkoły. Przebierańcy chętnie uczestniczyli w wesołych tańcach, brali udział we wspólnych zabawach i konkursach zorganizowanych przez Panią animatorkę. Rozbrzmiewająca muzyka zachęcała wszystkich do tańca. Rodzice mieli okazję bawić się razem ze swoimi pociechami i ich grupami nad bezpieczeństwem i dobrą zabawą czuwały też wychowawczynie poszczególnych grup.
Dzieciom bardzo spodobała się zabawa ruchowo-muzyczna „Kolorowa bitwa”-rzucanie lekkimi piłeczkami w drużynę przeciwną. nie zabrakło znanych wszystkim rytmów poleczki, walczyka, rock and rolla czy popularnych „Kaczuch”. Dzieci podczas balu rozwijały inwencję muzyczną i ruchową, kształtowały umiejętność współdziałania w grupie oraz następowała integracja przedszkolaków, rodziców i nauczycieli podczas wspólnej zabawy.
W trakcie karnawałowych szaleństw można było chwilę odpocząć, posilić się słodką przekąską i napić się wody mineralnej lub soku w sali, która znajdowała się obok.
Przedszkolakom zabawa karnawałowa bardzo przypadła do gustu, bo mimo zmęczenia niechętnie schodziły z parkietu do szatni. Bal dostarczył dzieciom wielu miłych i radosnych wrażeń i to był jeden z celów tej uroczystości.
Dziękujemy serdecznie rodzicom za przygotowanie pięknych strojów karnawałowych, uczestnictwo w balu i zorganizowanie słodkiego poczęstunku dla swoich dzieci.