Aktualności

 WITAMY W PRZEDSZKOLU

 

    Kochani, z radością informujemy, że 1 września rozpoczął się w naszym przedszkolu nowy rok szkolny 2017/2018.

Witamy serdecznie wszystkich przedszkolaków i ich rodziców. Szczególną troska i uwagą obejmujemy te dzieci, które po raz pierwszy przekroczyły przedszkolny próg. Będziemy starać się stworzyć takie warunki, aby wszystkie dzieci czuły się u nas bezpiecznie, komfortowo.

„Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat”- to motto przyświeca naszej pracy, bo uśmiechnięte dziecko, to szczęśliwe dziecko.

 

INTEGRUJEMY SIĘ!

    Pod koniec sierpnia w każdej grupie wiekowej odbyły się zajęcia integracyjne dla dzieci i ich rodziców. Jak wiadomo bardzo ważne jest nawiązanie bliskich i serdecznych kontaktów między dziećmi, rodzicami i nauczycielami. Wspólne zabawy pozwalają rodzicom i nauczycielom lepiej poznać dzieci, ich zachowanie w grupie rówieśniczej, miło spędzić czas. Przedszkolaki miały okazję zobaczyć jak wygląda ich sala, poznać też inne pomieszczenia w budynku przedszkola, czy też szkoły.

Integracja jest ważnym etapem rozwoju społecznego i emocjonalnego dzieci. Wspólna zabawa nie tylko rozładowuje dziecięcą energię, ale też uczy zaufania, tolerancji i umacnia więzi między nimi. W niektórych grupach wiekowych wykonywane były wspólne prace plastyczne, rodzice czytali dzieciom bajki… Rodzice podczas spotkań integracyjnych mieli okazję do tego, aby zadać nauczycielkom szereg pytań dotyczących pobytu i edukacji ich dzieci w przedszkolu. Wychowawczynie starały się wytworzyć atmosferę bezpieczeństwa i dobrego klimatu. Z sal dzieci i ich rodzice wychodzili w dobrym humorze.

Rekrutacja 2017

Terminy rekrutacji

Przebieg rekrutacji

Więcej informacji na stronie www.minsk-maz.pl

Wycieczka do ZOO w Warszawie – 19.06.2017 (zdjęcia)

LEON KAMELEON-spotkania z psychologiem szkolnym

Niestety, ale powoli dobiega koniec cyklu spotkań z panią psycholog Elżbietą Mikulską. Piszę niestety, ponieważ zarówno „Zuchy”, „Motyle” jak i grupy 0a i 0b uwielbiały je.

Pani Ela trudne sprawy, tematy potrafiła przedstawić w bardzo przejrzysty, łatwy do zrozumienia przez dzieci sposób. Zajęcia dotyczyły przede wszystkim sposobów radzenia sobie z negatywnymi emocjami, przeciwdziałania agresji w przedszkolu. Dzieci podczas spotkań uczyły się odpowiedzialności za swoje zachowania. Uczyły się, jak przepraszać innych, prosić o pomoc itp. Zajęcia zawsze były dla dzieci ciekawe, bo nauczycielka przynosiła  różnorodne pomoce dydaktyczne, przedszkolaki rysowały, bawiły się, dyskutowały… Dzieci bardzo lubiły zabawy z chustą animacyjną. Mamy nadzieję, że główne cele spotkań zostały osiągnięte i zarówno w przedszkolu jak i szkole będzie jak najmniej negatywnych zachowań. Pani Eli bardzo dziękujemy za poświęcony dla nas czas.

 

„Żegnamy przedszkole-kłaniamy się szkole”-uroczyste zakończenie roku szkolnego 2016/17 w grupach zerowych (13.06.2017r.)

13 czerwca aula w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 1 w Mińsku Mazowieckim wypełniona była po brzegi. Przybyli tam uczniowie klas zerowych, ich rodzice, rodzeństwo. Wśród obecnych nie brakowało gospodarza imprezy dyrektora Sławomira Domańskiego, pań wicedyrektorek Jolanty Prus oraz Marzeny Popławskiej i wychowawczyń zerówek. Uroczystość otworzył dyrektor Sławomir Domański. Podkreślił, że jest to wyjątkowe, historyczne, bo pierwsze pożegnanie zerówek w nowopowstałym Zespole.

Pan dyrektor podkreślił, iż dla niego i pracowników Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 1 największym dobrem jest dobro dziecka, jego uśmiech. Stwierdził, że wychowawcy włożyli dużo pracy, aby przygotować dzieci do odnoszenia sukcesów, radzenia sobie z trudnościami, do podjęcia roli ucznia, do otwartości, do twórczości.

Po krótkim występie nastąpiła część artystyczna. Pierwszym jej punktem był Polonez w wykonaniu grup 0a,0b i 0c. Atmosfera była podniosła.

Dzieci z grupy „Motyle” z wdziękiem i gracją zatańczyły taniec z chusteczkami do muzyki J. Straussa.

Następnym punktem programu była inscenizacja pt. „Jak mama poznała tatę”, przy której rodzice i pozostali goście mogli powspominać dawne dzieje, rozmarzyć się i uśmiać od ucha do ucha. Przedstawienie było przezabawne. Zwierało m.in. fragmenty piosenek „Tak bardzo się starałem”, „Ściernisko”, „Najtrudniejszy pierwszy krok”, „Wojna domowa”, które momentami nucili wszyscy zgromadzeni na auli. W dalszej części uroczystości nie zabrakło wierszy, których treść stanowiły wspomnienia z przedszkola, podziękowania dla wychowawców i dyrektorów.

Był też taniec z pomponami i występy małych „marynarzy” dotyczące wakacji.

Widać było, że dzieci włożyły dużo pracy i serca w przygotowanie występu, za co otrzymały gromkie brawa.

Nadszedł czas uroczystego wręczenia dzieciom odchodzącym do pierwszej klasy dyplomów ukończenia przedszkola oraz pamiątkowych książek. Były też życzenia udanych wakacji i prośba o pamięć o przedszkolnych chwilach.

Pan dyrektor złożył również podziękowania rodzicom i wszystkim tym, którzy przyczynili się do poprawy jakości pracy i nauki w naszym Zespole.

 

 

OLIMPIADA SPORTOWA-UDZIAŁ DZIECI  Z GR. „0A” I „0B” (06.06.2017r.)

6 czerwca odbyła się Olimpiada Przedszkoli zorganizowana przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji oraz TKKF Albatros. Na boisku pojawili się zawodnicy-dzieci z dziewięciu Przedszkoli Miejskich. Naszą placówkę reprezentowali uczniowie z grup „0a” i „0b”. 10 dziewczynek i 10 chłopców stanęło do rywalizacji. Swoją obecnością zaszczycili nas Dyrektor Sławomir Domański i Pani Dyrektor Jolanta Prus, którzy mocno ściskali kciuki za sportowców. Naszą drużynę z wielkim zaangażowaniem dopingowały tez pozostałe dzieci z gr. „0a” i „0b”, rodzice, wychowawczynie. Nie zabrakło transparentów zagrzewających uczestników do walki. Olimpiada rozpoczęła się od uroczystego przemarszu wszystkich drużyn. Było mnóstwo zabawy, śmiechu, ale była tez dyscyplina i poświęcenie. Dzielni sportowcy z dużą wprawą wykonywali poszczególne zadania, ćwiczenia. Konkurencje nie były wcale łatwe. Trzeba było wykazać się zwinnością, szybkością , skocznością, wytrzymałością… Z tym wszystkim zerówkowicze nie mieli problemów, nawet biegi w workach okazały się łatwizną. Przedszkolaki wyśmienicie współpracowały w zespole. Na zakończenie Olimpiady każdy uczestnik otrzymał medal, słodycze, zaś pamiątkowy dyplom i puchar powędrowały do przedszkola.

Uważamy, że takie, jak rozwijanie sprawności fizycznej oraz współpracowanie w zespole, promowanie sportu zostały osiągnięte. Wielkie gratulacje dla wszystkich uczestników olimpiady.

 

Spotkanie dla dzieci z Anielą Cholewińską-Szkolnikw Miejskiej Bibliotece Publicznej (08.06.2017r.)

8 czerwca gr. „Motyle” udała się do Miejskiej Biblioteki Publicznej na spotkanie autorskie. Gościem była Pani Aniela Cholewińska-Szkolnik autorką książek dla dzieci.

Pisarka opowiedziała dzieciom o tym, kiedy najlepiej przychodzą jej do głowy pomysły na napisanie książek. Zaprezentowała szereg książeczek m.in. te z serii „Przyjaciele zwierząt”. Autorka z chęcią odpowiedziała na pytania czytelników. Młodzi miłośnicy literatury mieli też okazję wysłuchać fragmentu książki. Jak przyznały później dzieci opowiadanie bardzo im się podobało i z chęcią sięgną po książkę żeby dowiedzieć się, jakie jest zakończenie opowiadania. Przedszkolaki rysowały też z wielkim zapałem zwierzęta, nadawały im imiona, a Pani Aniela obiecała, że może któryś z obrazków umieści w swojej nowej książce.

Na zakończenie spotkania dzieci, które zakupiły książeczki autorstwa Pani Anieli dostały od niej autograf, co stanowi niewątpliwie wielką pamiątkę.

„CO ROBI STRAŻAK?”-SPOTKANIE Z PANEM JAKUBEM DRUHEM Z OCHOTNICZEJ STRAŻY POŻARNEJ (06.06.2017r.)

6 czerwca do przedszkola zawitał p. Jakub- druh z Ochotniczej Straży Pożarnej w Grzebowilku. Gość opowiedział zgromadzonym zuchom i motylom jak ciężka i niebezpieczna jest praca strażaków. Dzieci dowiedziały się wielu informacji dotyczących bezpiecznego zachowania się w przedszkolu, domu, w lesie. Wiedzą już, kiedy można używać numerów alarmowych. Dużym zainteresowaniem cieszył się sprzęt, który Pan Jakub przyniósł ze sobą. Strażak zademonstrował dzieciom jak należy udzielać pierwszej pomocy w różnych sytuacjach. Dzieci uczyły się jak prawidłowo wykonać reanimację. Chętnie ubierały się w elementy stroju strażaka, oglądały demonstrowane wyposażenie. Już pod koniec spotkania prawie każde dziecko chciało zostać w przyszłości strażakiem.

Panu Jakubowi życzymy wytrwałości, odwagi, której i tak mu nie brakuje i jak najmniej wezwań do pożarów czy tez innych wypadków.

Na zakończenie spotkania dzieci z chęcią pozowały do zdjęć z gościem. Serdecznie dziękujemy za wizytę w przedszkolu.

„Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat”-festyn rodzinny (31.05.2017r.)

31 maja dzieci z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 1 w Mińsku Mazowieckim uczestniczyły wraz z rodzicami, babciami, dziadkami i rodzeństwem w festynie rodzinnym. Impreza odbyła się na boisku szkolnym.

Na początku spotkania Dyrektor Sławomir Domański gorąco powitał wszystkich zgromadzonych i życzył wesołej zabawy. Boisko szkolne i przyległy do niego teren tętnił życiem, a śmiech, wesołe okrzyki, podskoki, oklaski to obrazki, które dominowały podczas festynu.

Były tańce przy skocznej muzyce, korowody, zabawy integracyjne, w których uczestniczyły zarówno dzieci, ich rodziny oraz nauczyciele.

Nie obyło się bez konkursów sportowych, w których oczywiście wszyscy uczestnicy byli wygranymi i każdy otrzymał drobny upominek.

Na festynie pojawiła się Pszczółka Maja i Filip, z którymi dzieci chętnie bawiły się i fotografowały. Zarówno przedszkolaki, jak i nieco starsze dzieci miały mnóstwo frajdy z możliwości korzystania z kolorowych, dmuchanych zjeżdżalni.

Podczas przerw w zabawach uczestnicy imprezy mogli zjeść pyszną watę cukrową lub ugasić pragnienie napojem.

Dzieci wraz z towarzyszącymi im opiekunami próbowały swoich sił w grze w mini-golfa.

Dużym zainteresowaniem cieszyło się „bajeczne malowanie twarzy”. Można było spotkać „Krasnala”, który wyczarowywał dla dzieci różne cudeńka z balonów.

Każdy uczestnik festynu znalazł dla siebie coś ciekawego i miło spędził czas z rodziną na świeżym powietrzu.

Bardzo cieszyła nas radość dzieci, śmiech, ich dobry nastrój, bo jak powiedział kiedyś Janusz Korczak „Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat”.

 

DZIEŃ DZIECKA W STUDIO TAŃCA „LA FLACA”

Rodzice z grupy „Motyle” postanowili zafundować swoim pociechom z okazji ich święta naukę tańca w studio tańca „La Flaca”.

Zajęcia taneczne rozwijają nie tylko poczucie rytmu, ale też wpływają korzystnie na zdrowie oraz dodają poczucia pewności, rozwijają kreatywność. Nauka tańca ćwiczy także pamięć motoryczną.

W progu sali treningowej powitał nas p. Kuba, który poprowadził zajęcia. Na początku była krótka rozgrzewka-gimnastyka, która momentami nie była wcale łatwa.  Następnie p. Jakub pokazał kroki taneczne, których dzieci z wielkim zapałem uczyły się.

Uśmiech z buzi dzieci nie schodził; widać było, że taniec sprawia im przyjemność. Taniec pozwalał dzieciom zwiększać pewność siebie podczas nauki kroków, występował u dzieci wzrost poziomu zaufania do samego siebie, bo nie było dzieci, które nie poradziłyby sobie. Oczywiście jest to duża zasługa instruktora, który na początku zaczął od dość prostych figur tanecznych. Pan Jakub zebrał od dzieci gromkie brawa za fantastycznie poprowadzoną lekcję tańca.

„Motyle” nieco zmęczone, ale zadowolone, szczęśliwe wróciły do przedszkola na deser lodowy.

DZIEŃ DZIECKA W MDK I NIE TYLKO… (01.06.2017r.)

Pierwszy czerwca to dzień radosny

kwitną kwiatki, słońce świeci…

W dniu tak pięknym i wspaniałym

Dyrekcja Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 1

w Mińsku Mazowieckim wraz z całym Personelem

życzy wszystkim Dzieciom dużo uśmiechu,

szczęścia, zdrowia, pomyślności i morza miłości.

Kolorowych snów co noc, ciepłego słoneczka co dzień,

góry słodkości i mnóstwa radości.

31 maja odbył się u nas Festyn Rodzinny, który był preludium do Dnia Dziecka. 1 czerwca w każdej grupie wiekowej panie wychowawczynie, rodzice przygotowali mnóstwo niespodzianek. Były drobne prezenty, desery, wesołe tańce, zabawy i konkursy na terenie przedszkola. Prawie każda grupa skorzystała z oferty proponowanej przez MDK i o godz. 1000 dzieci z wychowawczyniami zameldowały się przed Pałacem Dernałowiczów.  Przedszkolaki mogły obejrzeć tam spektakle „Kowboj Laky” oraz „Piraci i wyspa skarbów” w wykonaniu teatru Wariacje, wziąć udział w karaoke, grach, zabawach, animacjach, obejrzeć występy dziecięcych grup wokalnych i tanecznych. Był to jeden z najbardziej wesołych, kolorowych, fantastycznych dni w roku.

Nie możemy wyświetlić tej galerii.

WIZYTA W BIBLIOTECE – WYSTĘPY DLA MŁODSZYCH KOLEGÓW I KOLEŻANEK (23.05.2017r.)

23 maja „Motyle” wybrały się do Miejskiej Biblioteki Publicznej, aby wystawić bajkę dla najmłodszych „czytelników” biblioteki- „Klubik Małych Miłośników Książek”. Na widowni zasiadło dużo młodych widzów, którzy jeszcze nie uczęszczają do przedszkola wraz z opiekunami. Pomimo tak licznej widowni „aktorzy” nie dali po sobie poznać tremy. „Motyle” wystawiły bajkę o rodzinie, a następnie wspólnie z widzami śpiewały piosenki o tematyce rodzinnej, tańczyły i bawiły się. Z tego względu, że za kilka dni obchodzony będzie Dzień Matki, wszystkie dzieci wykonały laurki dla mamy. Widać było niesamowitą więź, jaka nawiązywała się pomiędzy młodszymi i starszymi dziećmi. Bardzo cieszymy się z tej owocnej wizyty. Pozytywnie zaskoczyło nas to, że rośnie tak wielu przyszłych czytelników biblioteki, bo przykład dają dorośli, którzy od najmłodszych lat odwiedzają ze swoimi pociechami to magiczne miejsce.

Miło nam jest przypomnieć, że grupy „Zuchy” i „Motyle” za występ teatralny w konkursie w Mrozach zajęły III miejsce. Pani Dyrektor Jolanta Prus jeszcze raz serdecznie pogratulowała przedszkolakom i wręczyła dyplomy i drobne upominki.

„SMACZNE I ZDROWE SZASZŁYKI OWOCOWE”- ZAJĘCIA KULINARNE W GR. „KRASNALE” (25.05.2017r.)

O tym, że owoce są źródłem wielu witamin nie trzeba nikogo specjalnie przekonywać.

25 maja w gr. „Krasnale” od rana wyczuć można było duże poruszenie. Dzieci przyniosły do przedszkola różne owoce i z niecierpliwością czekały aż przystąpią do wykonania szaszłyków. Podczas zajęć kulinarnych porównywały wygląd owoców krajowych i zagranicznych. Dzieci dobrze wiedzą, że przed przystąpieniem do dzieła trzeba najpierw przygotować warsztat pracy: umyć owoce, przygotować naczynia, sztućce itp. Robienie szaszłyków sprawiło dzieciom wiele radości. Przekonały się, że z owoców można zrobić ciekawie wyglądający i smaczny posiłek. Danie popisowe „Krasnali” wyszło znakomicie. Wszyscy zajadali się zdrową przekąską. My wychowawcy doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, jak ważne jest kształtowanie prawidłowych nawyków żywieniowych już od najmłodszych lat.

 

ROBIMY DESER OWOCOWY-ZAJĘCIA KULINARNE W GR. „MOTYLE (26.05.2017R.)

26 maja dzieci z gr. „Motyle” przygotowały owocowy deser dla swoich mam z okazji ich święta, ale same również ze smakiem zjadły samodzielnie przygotowaną zdrową przekąskę. Jednym z celów spotkania było pokazanie dzieciom, że owoce i warzywa są niezbędne w ich diecie, jako źródło cennych witamin, błonnika pokarmowego i składników mineralnych. Poza tym podczas wspólnego robienia deseru dzieci uczyły się współpracować w grupie. Przedszkolaki przekonały się, że taka witaminowa przekąska może być alternatywą dla słodyczy. Tego dnia było w grupie kolorowo, pysznie i zdrowo, a na twarzy każdej mamy widniał uśmiech.

MIŚ USZATEK-SPOTKANIE W BIBLIOTECE GR. ”MOTYLE” (25.05.2017r.)

Jak wiadomo maj jest miesiącem książki, dlatego też dzieci z naszego przedszkola po raz kolejny odwiedziły Miejską Bibliotekę Publiczną. Tym razem gorąco powitała nas p. Ania i przedstawiła tematykę spotkania. Lekcja biblioteczna odbyła się z okazji 60-tych urodzin Misia Uszatka. Przedszkolaki dowiedziały się kto jest autorem książki o przygodach Misia Uszatka, kto ilustratorem itp. Pani Ania przeczytała kilka opowiadań dotyczących dzisiejszego bohatera. Dzieci mogły ubrać misia w stosowne ubranie przypinając papierowe stroje do sylwety misia.

Z wielkim przejęciem dzieci obejrzały na tablicy interaktywnej przygodę Misia z klapniętym uszkiem. Mamy wielką nadzieję, że teraz z chęcią dzieci będą sięgały po książki z opowiadaniami o sympatycznym misiu. Przedszkolaki miały też okazję pokolorować wizerunek Misia Uszatka. Spotkanie było bardzo ciekawe, dlatego dzieci z niechęcią opuszczały mury biblioteki, obiecując, że niedługo przyjdą tu razem z rodzicami.

„BIBLIO-WÓZEK”-PROMOWANIE CZYTELNICTWA WŚRÓD DZIECI (24.05.2017r.)

24 maja do Szkoły Podstawowej nr 2 przyjechał niezwykły wózek- „BIBLIO-WÓZEK”. Taki wózek powstał w Miejskiej Bibliotece Publicznej, tzn. pracownik Biblioteki odrestaurował wózek dziecięcy z lat 50-tych i przerobił na „BIBLIO-WÓZEK”, którego zadaniem stało się przewożenie dziecięcych książek.

Na salę wózek przyprowadziły trzy przesympatyczne Panie Bibliotekarki: Pani Ania, Pani Asia i Pani Tereska. Towarzyszyła im Panda-która znajduje się w logo biblioteki. Cały wózek wypełniony był kolorowymi książkami, które przyciągały wzrok przedszkolaków. Dzieci w skupieniu wysłuchały pogadanki dotyczącej czytelnictwa i jego zalet. Następnie p. Tereska przeczytała dzieciom książkę przedstawiającą przygodę Basi. Przedszkolakom opowiadanie podobało się, za co nagrodziły czytająca gromkimi brawami. Mamy nadzieję, że dzisiejsza przygoda z książką zachęci dzieci do odwiedzania biblioteki, wypożyczania książek wraz z rodzicami, do słuchania literatury, a w przyszłości do samodzielnego czytania książek, bo cytując Wisławę Szymborską „Czytanie to najpiękniejsza zabawa, jaką ludzkość wymyśliła”.

no images were found

KRASNALE I MOTYLE NA PLACU ZABAW W PARK (23.05.2017r.)

Wiosna zachęca do wszelkiego rodzaju spacerów, odkrywania przyrody, zabaw na powietrzu. Dobroczynny wpływ aktywności fizycznej na zdrowie i samopoczucie dziecka jest niesamowity. Nasi najmilsi uwielbiają spędzać czas na świeżym powietrzu. Dzięki zabawom ruchowym uczą się współdziałać w grupie, doskonalą zwinność, spostrzegawczość i przede wszystkim czerpią z tego mnóstwo radości. Pierwsze promienie słoneczne zachęcają przedszkolaki do wesołych zabaw w pobliskim parku miejskim, w którym jest dobrze wyposażony plac zabaw.

Oto jak „Krasnale”, „Zuchy” i „Motyle” czerpią radość z zabawy:

no images were found

„NA EKOLOGIĘ JUŻ POSTAWIĆ CZAS” – DZIEŃ AKTYWNOŚCI PRZEDSZKOLA 12.05.2017

Edukację ekologiczną warto rozpocząć już w przedszkolu, bo dzieci w tym okresie charakteryzują się dużą aktywnością poznawczą, wrażliwością emocjonalną, posiadają dużą zdolność przyswajania nowych umiejętności, są podatne na wpływ otoczenia i nauczycieli.

W naszej placówce edukacja ekologiczna zajmuje ważne miejsce w całokształcie oddziaływań wychowawczo-dydaktycznych.

W przedszkolu jest wiele okazji do kształtowania u dzieci wrażliwości ekologicznej. Obejmuje ona zapoznawanie wychowanków ze światem roślin i zwierząt, z przyroda nieożywioną. Uwrażliwianie dzieci na piękno przyrody i konieczność ochrony przyrody sprawia, że właściwie reagują na nieodpowiednie zachowanie się innych osób w stosunku do środowiska naturalnego.

12 maja społeczność przedszkolna zebrała się, aby wziąć udział w eko-zabawach, turniejach, zagadkach dotyczących ekologii. To był dzień pełen wrażeń, podczas którego dzieci utrwaliły wiadomości dotyczące ekologii. Przedszkolaki śpiewały piosenki i recytowały wiersze o tematyce ekologicznej. Zwieńczeniem spotkani był pokaz mody ekologicznej. Nad eko-kreacjami pracowali w domu rodzice wraz z dziećmi. Trzeba przyznać, że wszyscy popisali się niesamowitą kreatywnością i pomysłowością. Okazało się, że przeczytane gazety, nakrętki, po napojach, opakowania po różnych przedmiotach, torebki foliowe itp. mogą służyć do wyrobu efektownych strojów. Wystarczy przyjrzeć się zamieszczonym zdjęciom.

Na zakończenie imprezy p. Dyrektor Sławomir Domański powiedział, że jest pod wrażeniem, że dzieci posiadają duży zasób wiadomości ochrony naszego środowiska. Pogratulował też rodzicom i dzieciom ciekawych pomysłów na eko-stroje oraz podziękował wychowawczyniom i przedszkolakom za piękne przygotowanie części artystycznej.

 

DZIECKO WIDZEM I AKTOREM (17.05.2017r.)

17 maja dzieci z gr. „Zuchy” i „Motyle” wystawiły dla całej społeczności przedszkolnej opowiadanie w formie teatrzyku. O tym, że zabawa w teatr jest lubiana przez dzieci nie trzeba nikogo przekonywać. Teatr oraz zajęcia teatralne stanowią niesamowitą rozrywkę, ale też otwierają przed dziećmi niesamowite możliwości. Przełamuje lęk, buduje poczucie własnej osobowości, kształtuje i pielęgnuje poprawną mowę, rozwija wyobraźnię i intelekt.

W dzisiejszym skomputeryzowanym świecie bardzo ważne jest, aby wprowadzać teatr w życie od najmłodszych lat. Spektakle teatralne to świetna zabawa dla najmłodszych, kształtowanie ich wyobraźni, wrażliwości, wzbogacanie wiedzy. W naszym przedszkolu staramy się przygotowywać dzieci zarówno do roli aktora jak i widza.

Tak było i tym razem. Przedszkolna widownia z otwartymi oczami i ustami oglądała przedstawienie, a po spektaklu brawom nie było końca. Takie teatrzyki, inscenizacje we wszystkich grupach przedszkolnych nie są nowością, bo często dzieci odgrywają różne scenki np. za pomocą pacynek, kukiełek itp.

 

„DOLINA BOBRÓW” ODKRYTA PRZEZ PRZEDSZKOLAKI (16.05.2017r.)

16 maja gr. „Krasnale”, „Zuchy”, „Motyle” i „0c” udały się na wycieczkę do Gospodarstwa Agroturystycznego „Dolina Bobrów” do Wólki Dłużewskiej. Jest to wieś położona nad rzeką Świder w gminie Siennica, jest to okolica o niespotykanych walorach przyrodniczych i krajobrazowych. Już przed bramą przywitała nas p. Ania ubrana w ludowy strój. Podzieliła naszą sporą liczbę uczestników na 3 grupy, po to aby każdy mógł spokojnie, dokładnie zobaczyć różne ciekawe rzeczy. Musimy dodać, że pogoda tego dnia po prostu nas rozpieszczała. Otaczały nas piękne lasy brzozowe, łąki, pola…

Niesamowitą frajdę sprawiało dzieciom poszukiwanie skarbów z wykrywaczem metali. Znalezione skarby, monety, guziki, części umundurowania, łuski z czasów powstania listopadowego oraz okresu II wojny światowej (gdyż nieopodal rozgrywały się działania wojenne) dzieci zabrały ze sobą do domu. Sympatyczna gospodyni pokazała nam w stodole wiele maszyn i urządzeń rolniczych, warsztat tkacki, młockarnię, żelazko z duszą, maglownicę itp. Dzieci mogły prać na tarze jak za dawnych czasów. Przedszkolaki miały okazję zobaczyć jak wyglądała wieś za czasów ich prababć i babć. Dla wielu dzieci były to nowe rzeczy, wiadomości, które widać było, że chłonęły. Na terenie gospodarstwa znajdowało się sporo sprzętu do zabawy, zjeżdżalnie, huśtawki, boisko do piłki nożnej i siatkowej i wiele innych atrakcji, z których dzieci ochoczo korzystały.

Na zakończenie wycieczki wszyscy zostali poczęstowani pieczoną kiełbaską. Wycieczkę uważamy za bardzo udaną i z pewnością do Doliny Bobrów wrócimy, bo oferowane są tam przeróżne inne atrakcje.

Pani Ani Michalik właścicielce gospodarstwa bardzo dziękujemy za serdeczne przyjęcie i zapewnienie wszelkich atrakcji.

 

ZERÓWKOWICZE Z WIZYTĄ W PAŃSTWOWEJ STRAŻY POŻARNEJ (11.05.2017r.)

4 maja w Dniu Św. Floriana Strażacy mają swoje święto. Wszyscy o tym dobrze wiedzą, że ich praca jest bardzo ważna. Strażacy codziennie ryzykują zdrowie i życie niosąc pomoc podczas pożarów, wypadków drogowych, ratując zwierzęta i w wielu innych groźnych przypadkach. Przedszkolaki często mają takie marzenie, aby w przyszłości zostać strażakami. 11 maja gr. „0a” udała się do Państwowej Straży Pożarnej w Mińsku Mazowieckiem, aby dokładnie przyjrzeć się pracy strażaków, obejrzeć ich sprzęt, podziękować za trud i poświęcenie. Dzieci mogły z bliska obejrzeć wozy strażackie i sprzęt pożarniczy. Panowie strażacy opowiedzieli o swojej trudnej i niebezpiecznej pracy, którą mimo wszystko bardzo lubią. W dyżurce dzieci były świadkami wezwania do wypadku, mogły więc zobaczyć jak wygląda procedura przyjęcia zgłoszenia. Utrwaliły też numer telefonu do Straży Pożarnej-998 i numer alarmowy-112. Przedszkolaki z chęcią wchodziły do wozu strażackiego, przymierzały hełm, polewały wodą za pomocą węża strażackiego, oglądały sprzęt służący do ratowania ludzi z pożarów, do wyciągania ludzi z przygniecionych aut itp.

Na buziach przedszkolaków widać było podziw dla pracy Strażaków oraz radość z możliwości zobaczenia z bliska wielu sprzętów ratowniczo-gaśniczych. Na zakończenie wizyty dzieci serdecznie podziękowały Strażakom za miło spędzony czas, za wiele usłyszanych ciekawostek, wyraziły też chęć przybycia do PSP przyszłym roku.

 

WYCIECZKA DO „DOLINY BOBRÓW”-GRUPY „0A” I „0B” (09.05.2017r.)

9 maja dwie najstarsze grupy z naszego przedszkola wybrały się na kilkugodzinną wycieczkę do gospodarstwa agroturystycznego „Dolina Bobrów”
w Wólce Dłużewskiej. Już od samego rana dzieci były podekscytowane wyjazdem
i ciekawe, co też zobaczą…
Na miejscu dzieci przywitała gospodyni ubrana w strój ludowy kołbielski, typowy dla regionu. Dzieci miały czas na rozprostowanie nóg po podróży, czas na ciepłą herbatę. Uczestnicy wycieczki zostali podzieleni na dwie grupy, co sprzyjało lepszej dogodności przy udziale w zajęciach.
Program pobytu w „Dolinie Bobrów” uległ niewielkiej zmianie i zamiast poszukiwania skarbów z wykrywaczem metali było wypiekanie chleba, które odbyło się w formie warsztatów. Własnoręcznie zrobiony chleb dzieci zabrały ze sobą do domu. Przedszkolaki miały okazję zwiedzić stodołę z maszynami
i urządzeniami rolniczymi, zobaczyć jak wyglądała dawniej młocka cepami, pranie na tarze i wiele innych interesujących rzeczy.
Zwieńczeniem wycieczki było zjedzenie upieczonych kiełbasek.
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z wycieczki. Uśmiechnięte i zadowolone dzieci wróciły do szkoły. Dla przedszkolaków była to wyśmienita lekcja historii-tego jak to dawniej za czasów ich prababć i babć było.

„KOCURKOWE OPOWIEŚCI” – WARSZTATY W MIEJSKIEJ BILBIOTECE PUBLICZNEJ (11.05.2017r.)

W środę 11 mają grupa 0A udała się do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Mińsku Mazowieckim gdzie odbyły się warsztaty z książką pt. „Kocurkowe opowieści” zorganizowane przez wydawnictwo Mamania. Bohaterem spotkania był Zły Kocurek, o którym jest wydana seria książek dla najmłodszych. Na początku grupa wysłuchała kilku fragmentów z książek, aby dowiedzieć się kim jest bohater. Dzieci wymieniały cechy charakterystyczne dla kotków. Pokazywały jak śpią, przeciągają się. Pani  przygotowała dla dzieci zagadkę, kilkoro osób miało za zadanie wylosować z torebki przedmiot i z zamkniętymi oczami określić co to jest. Były to przedmioty, które mogą służyć kotkom do zabawy np. plastikowa bombka, orzech włoski. Następnie dzieci wykonywały opaski kotków na głowę. Na koniec przyszedł do nas sam Zły Kocurek. Dzieci z uśmiechem wracały do szkoły.

no images were found

 

KULTUROMANIAK 2017-UDZIAŁ DZIECI W PRZEGLĄDZIE TEATRALNYM (08.05.2017r.)

 8 maja reprezentanci naszego przedszkola wzięli udział w XI Wojewódzkim Przeglądzie Twórczości Artystycznej „KULTUROMANIAK” 2017. Dzieci z gr. „Motyle” i „Zuchy” wystąpiły z przedstawieniem „Poszukiwanie czasu”.

Trzeba przyznać, że przedszkolaki bardzo dobrze czuły się na scenie, nie widać było w nich w ogóle tremy. Wszyscy wyśmienicie wczuli się w swoje role, dzieci mówiły wyraźnie, doskonale odzwierciedlały uczucia, jakie towarzyszyły bohaterom opowiadania. Przedstawienie dedykowane było nie tylko dla najmłodszych widzów, ale również i dla dorosłych. Żyjemy w takich czasach, że rodzice musza dużo pracować, często dla swoich dzieci mają mało czasu… Opowiadanie daje dużo do myślenie. Po obejrzeniu spektaklu nikt nie miał wątpliwości, że rodzina jest najważniejsza i nic nie zastąpi cennego czasu spędzonego razem.

Dzieci z naszego przedszkola za wspaniały występ zostały nagrodzone przez jurorów III miejscem. Serdecznie gratulujemy.

 

no images were found

ŚWIĘTO 3 MAJA-UROCZYSTA AKADEMIA (08.05.2017r.)

 „My Polacy Konstytucję mamy i tym samym wolność słowa posiadamy.”

8 maja grupy „0a” i „0b” zaprosiły wszystkich przedszkolaków na uroczystą akademię z okazji Święta 3 maja. Dzieci przygotowały program upamiętniający rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja.

Zerówkowicze ubrani byli na galowo, a na piersiach widniały u nich biało-czerwone kotyliony. Spotkanie zaczęło się wspólnym odśpiewaniem hymnu narodowego. Wszyscy zaśpiewali go z powagą. Okazało się też, że dużo dzieci znało słowa całego, kilku zwrotkowego hymnu narodowego. Panie wychowawczynie przypomniały dzieciom cel spotkania i wydarzenia historyczne związane z Konstytucją 3 maja. Podkreśliły też wagę naszych symboli narodowych: godła Polski, flagi Polski i hymnu Polski. Przedszkolaki z powagą i dumą deklamowały wiersze patriotyczne i śpiewały piosenki o Polsce. Były również piękne tańce, wszystko to odbyło się w scenerii z barwami narodowymi w tle.  Wszyscy przeżyli lekcję patriotyzmu i miłości do kraju w którym żyjemy.

Pani Dyrektor Jolanta Prus serdecznie podziękowała wychowawczyniom i dzieciom za wspaniałe upamiętnienie obchodów rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. Pani Dyrektor stwierdziła, iż udało się skutecznie rozbudzić w przedszkolakach poczucie tożsamości narodowej i szacunek do symboli narodowych.

 

MAGICZNA KSIĄŻKA-TEATRZYK (05.05.2017 r.)

Przez cały rok szkolny promujemy wśród dzieci i rodziców czytelnictwo, podkreślamy to, jak wielkie zalety ma czytanie na wszechstronny rozwój człowieka. Staramy się rozwijać zainteresowania czytelnicze dzieci poprzez odpowiedni dobór literatury, wycieczki do biblioteki, księgarni, zapraszanie aktorów, którzy promują czytelnictwo. Tak też było 5 maja kiedy to zaprosiliśmy aktorów z Artystycznego Studio „Arena” z teatrzykiem pt. „Magiczna książka”. podczas spektaklu dzieci zobaczyły historię Marylki, która nie lubiła czytać książek, uważała to za stratę czasu. Wolała swoje wolne chwile poświęcić na gry komputerowe, oglądanie telewizji, rozmowy telefoniczne…

Zmiana jej poglądu na czytanie książek nastąpiła w momencie kiedy to dziewczynka dostała magiczną książkę od babci. Marylka przekonała się ile dobra płynie z czytania…

Mamy nadzieję, że nasze przedszkolaki również doszły do takiego wniosku, że czytanie i słuchanie bajek to super sprawa.

 

„SMACZNE I ZDROWE KOLOROWE KANAPKI”-  ZAJĘCIA KULINARNE (27.04.17 r.)

Nic tak bardzo nie smakuje, jak przygotowany przez siebie posiłek, z wybranych produktów, oczywiście zdrowych. Kształtowanie u dzieci odpowiednich nawyków żywieniowych. Rozwijanie kreatywności i wyobraźni podczas robienia kanapek. Rozwijanie umiejętności przygotowywania kanapek przy pomocy dorosłego. Rozróżnianie i nazywanie warzyw. Oto cele, które przyświecały podczas zajęć kulinarnych w grupach „Motyle” i 0c.

Przedszkolaki z niewielką pomocą nauczyciela komponowały kolorowe, wesołe i zdrowe kanapki, które z chęcią zjadły na drugie śniadanie. Aż miło było patrzeć jak znikały kanapki, których głównym składnikiem były rzecz jasne zdrowe warzywa. Nasze przedszkolaki dobrze wiedzą, że aby zdrowym być trzeba jeść dużo warzyw i owoców, które są źródłem witamin.

no images were found

 

TĘCZOWE NUTKI-KONKURS PIOSENKI PRZEDSZKOLNEJ (26.04.2017 r.)

 26 maja reprezentantki naszego przedszkola wzięły udział w Festiwalu Piosenki Przedszkolnej „Tęczowe Nutki”, który odbył się w Miejskim Domu Kultury. Dzieci miały okazję zadebiutować na scenie, pokazać szerszej publiczności swoje umiejętności.

Natalka pięknie zaśpiewała „Kołysankę dla misia”, a Ola i Nikola wyśmienicie ruchem, tańcem, gestem, mimiką, gra aktorską przedstawiły treść piosenki. Występ uważamy za bardzo udany. Gratulujemy młodym artystkom i życzymy dalszych sukcesów muzycznych.

 

no images were found

„RATUJMY LAS”- PRZEDSTAWIENIE TEATRALNE (25.04.2017 r.)

 Ekologia w naszym przedszkolu zajmuje ważne miejsce w edukacji, dlatego też zaprosiliśmy teatr Gargulec, aby wystawił przedstawienie ekologiczne. „Ratujmy las” to tytuł teatrzyku, który dzieci mogły obejrzeć 25 kwietnia.

Bohaterami przedstawienia były owady, zwierzęta, których domem jest las. Celem spektaklu było uzmysłowienie dzieciom, jak wielką rolę w życiu człowieka odgrywa przyroda. Główny bohater powieści Pan Biedronka razem z widzami próbował ocalić las przed zagładą. Przedszkolaki utrwaliły sobie ważne sprawy np. to, że nie wolno wycinać lasów, bo są nam potrzebne, aby było świeże powietrze, że las to również miejsce życia wielu zwierząt itp.

Dzieci chętnie uczestniczyły w zabawach organizowanych przez aktorów. Było to bardzo pouczające przedstawienie uczące młodych widzów szacunku do natury.

no images were found

 

„KAŻDE DZIECKO DOBRZE WIE,CO JEST ZDROWE, A CO NIE”

W każdej grupie wiekowej przez cały rok nauczycielki kształtują u dzieci prawidłowe nawyki higieniczne i zachowania prozdrowotne. Rozwijają sprawność fizyczną dzieci poprzez ich uczestnictwo w zajęciach ruchowych. Cykl zajęć i zabaw prozdrowotnych zaczyna się już we wrześniu, kiedy przedszkolaki uczą się w jaki sposób i kiedy należy myć ręce-kształtowanie nawyków higienicznych. Często na zajęciach jest burza mózgów na temat zdrowych i niezdrowych produktów żywnościowych. Wychowawcy niejednokrotnie zachęcają dzieci do jedzenia surówek, ryb czy też picia mleka, jedzenia owoców… Dzieci wiedzą, że aby zdrowe zęby mieć trzeba tylko chcieć co najmniej dwa razy dziennie je myć i choć raz na rok odwiedzać dentystę.

Przedszkolaki podczas zajęć same komponują bogate w witaminy kanapki, robią soki owocowo-warzywne, które potem ochoczo konsumują na zdrowie.

Nauczycielki uświadamiają dzieciom znaczenie aktywności ruchowej dla zdrowia człowieka. Nasze przedszkolaki wiedzą, że należy dbać o zdrowie poprzez ruch, różne ćwiczenia gimnastyczne. Od tego roku mamy jeszcze dodatkowa możliwość- ćwiczenia na „prawdziwej” sali gimnastycznej w Szkole, gdzie czeka na nas mnóstwo przyborów do ćwiczeń, kolorowych materacy itp.

Kilkakrotnie w ciągu roku przypominamy  numery telefonów alarmowych i sposoby powiadamiania o sytuacji zagrożenia.

Mamy nadzieję, że wszystkie nasze działania- kształtowanie postawy prozdrowotnej od najmłodszych lat zaowocuje i wyrośnie z przedszkolaków zdrowe, silne i świadome swoich możliwości nowe pokolenie.

 

WIELKANOCNE PRACE PLASTYCZNE DZIECI

Okazuje się, że Święta wielkanocne są m. in. niewyczerpaną skarbnicą inspiracji na dekoracje i prace plastyczne. Dzieci z naszego przedszkola dobrze o tym wiedzą i w swoich grupach wykonały piękne ozdoby i prace świąteczne.

W grupie „Biedronki” został zorganizowany „Kącik wielkanocny”, do którego rodzice i dzieci przynosili: kurczaki, pisanki, koguciki, kolorowe gałązki, zajączki itp.

 

„LEON-KAMELEON”- SPOTKANIA Z PSYCHOLOGIEM

 „Zamiast w złości bić drugiego

spróbuj zrobić coś innego.

Lecz gdy w sobie złość ktoś chowa

wtedy także jest niezdrowa.”

W grupach „Zuchy” i „Motyle” prowadzone są cykliczne spotkania z p. psycholog Elżbietą Mikulską dotyczące m.in. uczuć dzieci oraz sposobów reagowania na agresje ze strony innych.

Na początku trzeba nadmienić iż na owe spotkania dzieci czekają z niecierpliwością. Najpierw w sali „Zuchy”, a teraz w sali „Motyle” zamieszkał Leon-kameleon, którym dzieci z chęcią opiekują się, przytulają, bawią…

Leon kiedy jest zadowolony, szczęśliwy jest kolorowy, natomiast gdy złości się robi się cały szary… Podczas zajęć prowadzonych przez p. Elę przedszkolaki bawią się, rozmawiają, dyskutują, dopytują, rysują, uczą…

Celem zajęć jest uświadomienie dzieciom, że mogą wpływać na samopoczucie innych. Dzieci uświadamiają sobie, że istnieją przyjemne i nieprzyjemne uczucia. Przedszkolaki podczas zajęć dostrzegają to, że to co się im przydarza, wpływa na ich samopoczucie. Uświadamiają sobie, że każdy przeżywa złość. Celem zajęć jest również zrozumienie przez dzieci, że mają prawo wyrażać złość tak, by nie krzywdzić innych i siebie.  Pani Ela uczy też dzieci sposobów reagowania na agresję ze strony innych. Wszystkie zajęcia są związane z Leonem, który na każdym spotkaniu przeżywa inne perypetie, o których prowadząca w interesujący sposób opowiada. Zarówno „Motyle” jak i „Zuchy” już są ciekawe co też Leonowi i jego opiekunom bliźniakom Oli i Julkowi, którzy mają po 5 lat przydarzy się tym razem…

„MALUJEMY JAJKA”- TRADYCJE WIELKANOCNE- zajęcia plastyczne w gr.  „Zuchy” (7.04.2017r.)

 W piątek 7 kwietnia gościem w gr. „Zuchy” była p. Ilona-mama Dominiki. P. Ilona w bardzo przystępny sposób opowiedziała dzieciom o zwyczajach wielkanocnych. Gość przyszedł w stroju ludowym- pasiastej spódnicy, chuście, czerwonych koralach. ten strój pochodził z regionu Kołbieli, kiedyś kobiety chodziły tak ubrane do kościoła, brały udział w procesjach. Obecnie ubiór tradycyjny używany jest okazjonalnie. Przedszkolaki słuchały opowieści mamy Dominiki z otwartymi ustami. Dzieci obejrzały różnorodne pisanki, kraszanki po to, aby za chwilę samodzielnie ozdobić jajko. Zuchy ochoczo zabrały się do pracy. Spod ich pędzli wychodziły prawdziwe dzieła- piękne, kolorowe pisanki. Dzieci okazały się bardzo twórcze. Serdecznie dziękujemy p. Ilonie za dostarczenie wielu ciekawych informacji dotyczących świąt wielkanocnych, za pokazanie pięknego stroju regionalnego oraz za pomoc w zorganizowaniu ciekawych zajęć.

no images were found

WIELKANOCNE ZWYCZAJE – SPOTKANIE Z RODZICAMI W GR. „MOTYLE” (06.04.2017.r.)

6 kwietnia w gr. „Motyle” odbyły się zajęcia z rodzicami. Na początku kilka mam przeczytało dzieciom książkę pt. „Franklin mówi przepraszam” Paulette Bourgeois. Następnie odbyła się krótka rozmowa nt. treści opowiadania. Dzieci utrwaliły sobie „grzeczne słówka”, których na co dzień warto używać. W dalszej części spotkania przedszkolaki wymieniały zwyczaje wielkanocne, jakie panują w Polsce. Opowiadały
o tym, jak wyglądają w ich domach rodzinnych przygotowania do świąt wielkanocnych. Segregowały atrybuty związane ze Świętami Bożego Narodzenia i ze Świętami Wielkiej Nocy, śpiewały piosenki o tematyce wielkanocnej. Tańczyły wspólnie z rodzicami i robiły rodzicom wiosenne masażyki.
Ostatnim etapem zajęć było wspólne z rodzicami wykonanie pisanki. Praca była bardzo zajmująca, ozdób do robienia pisanek było dużo, pomysły przychodziły do głowy co chwila i powstały fantastyczne prace.
Miło było popatrzeć na współpracę dzieci z rodzicami, na ich uśmiechnięte twarze. każda pisanka była inna, różniły się nie tylko wielkością, ale i wzorami. Tak piękne prace ozdobią w Święta wielkanocne stoły i będą miłym wspomnieniem wspólnej zabawy.
Nie pozostało nic innego jak życzyć wszystkim Wesołych Świąt!

 

FRANKLIN SADZI DRZEWKO- ZAJĘCIA CZYTELNICZE W GR. „ZUCHY” (4.04.2017 r.)

4 kwietnia dzieci wraz z wych. grupy p. Anią zaprosiły swoich rodziców na zajęcia otwarte. Celem spotkania było wspólne wykonanie zakładki do książki oraz popularyzowanie czytelnictwa wśród rodziców i dzieci. Podczas zajęć były rozmowy dotyczące wiosny, jej zwiastunów, zabawy ruchowe. Przedszkolaki wraz z rodzicami bawiły się przy skocznej muzyce. Uczestnicy spotkania poznali historię uroczego żółwika Franklina z książki Paulette Bourgeois, który postanowił zasadzić drzewko z okazji Dnia Ziemi. Książkę pt. „Franklin sadzi drzewko” przeczytała mama Kubusia. Dzieci uważnie słuchały , widać było, że przygoda Franklina podobała im się. po krótkiej rozmowie nt. treści opowiadania dzieci wraz z rodzicami przystąpiły do wykonania „zajączkowej” zakładki do książki. Podczas wspólnej pracy radości było co niemiara.  Mamy nadzieję, że zakładki będą dobrze służyły rodzicom i dzieciom w ich wspólnym czytelnictwie, do którego serdecznie zachęcamy.

no images were found

„FRANKLIN MAŁY BAŁAGANIARZ”- ZAJĘCIA CZYTELNICZE W GR. „MRÓWKI” (04.04.2017.r.)
„Franklin mały bałaganiarz”-pod takim tytułem dzieci z gr. „Mrówki” zaprosiły swoich rodziców na otwarte zajęcia czytelnicze, które odbyły się 4 kwietnia b.r. Dzieci razem z dorosłymi w dużym skupieniu (o co trudno w wieku 3 i 4 lat) wysłuchały bajki Paulette Bourgeois pod tytułem zawartym we wstępie. Bajkę pięknie przeczytała jedna z mam- Pani Mostowska. „Mróweczki” uważnie słuchały, o czym świadczą prawidłowe odpowiedzi na pytania zadawane przez nauczycielkę p. Ewę. Aby zachęcić dzieci i rodziców do codziennego głośnego czytania wszyscy wspólnie wykonali „franklinowe” zakładki do książek. Każdy starał się, aby jego praca była najpiękniejsza na miarę swoich możliwości.
Troskliwi rodzice z zainteresowaniem obserwowali poczynania pociech oraz w razie potrzeby służyli radą i pomocą.
Dzieci sprawnie uporządkowały miejsca pracy, pamiętając o przygodzie żółwika Franklina. Każdy mógł zaprezentować swoją zakładkę. Nie zabrakło również radosnych zabaw ruchowych z serii „Dyscyplina bez nakazów”, podczas których zarówno maluszki jak i rodzice świetnie się bawili. Mamy nadzieję, iż tego typu zajęcia zachęciły rodziców do częstego sięgania po dobre lektury dla swoich pociech.

 

ŚWIĘTA WIELKANOCNE U SMERFOLUDKÓW – WYCIECZKA DO TEATRU (3.04.2017r.)

3 kwietnia dzieci z grup: 0c, „Motyle”, „Zuchy” i „Krasnale” pojechały do teatru w Siedlcach na spektakl pt. „Święta wielkanocne u Smerfoludków” w wykonaniu dzieci ze Studio Tańca do Caro Dance.

Celem naszego wyjazdu było m.in. kształtowanie i rozwijanie u dzieci zainteresowań teatralnych, przygotowanie przedszkolaków do roli widzów.  Oglądając przedstawienie dzieci mogły wraz z aktorami śpiewać znane piosenki o wiośnie, artyści zachęcali też widownię do wspólnych układów ruchowych. Dzieci poznały zwyczaje wielkanocne.

Niedaleko wioski Smerfy odnalazły porzucone jajko. Każdy miał inny pomysł, co z nim zrobić… Widowisko było bardzo barwne, taneczne, przepełnione cudowną muzyką.  Po spektaklu dzieci mogły pozować do zdjęć z młodymi aktorami, rozmawiać z nimi.

Zadowolone, pełne wrażeń przedszkolaki udały się do autokarów, aby wyruszyć w drogę powrotną do przedszkola.

 

WYCIECZKA DO KSIĘGARNI-GRUPA „0C” (30.03.2017r.)

Rozbudzanie zainteresowań czytelniczych to jeden z wielu celów stawianych w naszym przedszkolu. 20 marca dzieci z gr. „0c” wraz z nauczycielką wybrały się do księgarni, gdzie dowiedziały się jak powstaje książka, zapoznały się z pracą księgarza, oraz wyposażeniem księgarni. Przedszkolaki miały okazję obejrzeć regały wypełnione po brzegi książkami. Najdłużej przeglądały literaturę dziecięcą, która przyciągała wzrok barwnymi okładkami. Dzieci zadawały pytania paniom bibliotekarkom, na które z chęcią odpowiadały. Mogły również obserwować ludzi wybierających książki i kupujących. Mamy nadzieję, że od teraz przedszkolaki będą częściej gościły w księgarni jako klienci. Na zakończenie spotkania dzieci dostały piękne zakładki do książek.

 

no images were found

PRZEDSZKOLAKI NA WYSTAWIE MALARSKIEJ W MIEJSKIEJ BIBLIOTECE PUBLICZNEJ (marzec 2017.r.)

W marcu grupy „Krasnale”, „Zuchy” i „Motyle” udały się do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Mińsku Mazowieckim na wystawę prac plastycznych Małgorzaty Lucyny Kłoszewskiej pt. „Różowa kura” i „Drobiazgi”.
Artystka zajmuje się malarstwem, rysunkiem, ilustracją, kolażem i formami przestrzennymi, grafiką użytkową. Prowadzi studio graficzno-artystyczne „dragon fruit design”. Mieliśmy dużo szczęścia, bo na wystawę specjalnie do naszych wychowanków przybyła ich autorka.
Obrazy, które dzieci mogły oglądać, to najnowsze prace artystki. Dzieła p. Małgorzaty bardzo przypadły do gustu małym odbiorcom sztuki. Słychać było dyskusje przez zwiedzających wystawę oraz widać było zachwyt w oczach dzieci. Każdy znalazł dla siebie „coś”-perełkę, która spodobała się najbardziej.
Autorka prac zwróciła się do wychowawców z prośbą, aby szanowali twórczość swoich przedszkolaków, gdyż jest ona niewyczerpanym źródłem inspiracji dla dorosłych artystów, a dla nich gdy dorosną może być zapisem najwspanialszych chwil i powodem do zadziwienia. Oczywiście my nauczyciele mamy to cały czas na uwadze. Pani Małgorzata opowiedziała przedszkolakom bajkę, którą sama napisała pt. „Różowa kura”, a potem już spokojnie można było obejrzeć rysunki-ilustracje do tej bajki.
Podczas zwiedzania wystawy można było obejrzeć też ulubionych autorów literatury i ilustracje do książek dla dzieci m.in. T. Jansson, A.A Milne, B. Butenko, Z. Lengnera. Dzieci miały okazję zobaczyć, jak ilustrowane były m.in. „Muminki”, „Kubuś Puchatek” czy „Doktor Dollitle”.
Na zakończenie wizyty przedszkolaki miały okazję zadawać osobiście pytania autorce wystawy. Pytań było mnóstwo. Wielkimi brawami dzieci podziękowały za wspaniałą ucztę dla oczu.
„Motyle” miały też dużo szczęścia, bo sama Pani dyrektor Elżbieta Sieradzińska serdecznie zaprosiła dzieci do zwiedzania czytelnie dla dorosłych, czytelni regionalnej, czytelni-kącika prasowego oraz magazynu.

WYCIECZKA DO OGRODÓW DZIAŁKOWYCH (24.03.2017.r.)

24 marca gr. 0c wybrała się na wycieczkę do pobliskich ogródków działkowych żeby sprawdzić czy zawitała już tam wiosna. Na miejscu przywitali nas bardzo mili właściciele działek i zaprosili do zwiedzania.

Dzieci miały okazję przyglądać się czynnościom wykonywanym przez działkowiczów, oglądały narzędzia ogrodnicze. Zobaczyły wiosenne kwiatki m.in. przebiśniegi, krokusy, widziały pąki na krzewach i drzewach… Pod koniec zwiedzania nikt nie miał już wątpliwości, że przyszła wiosna.

Pan Piotr, jeden z właścicieli działek powiedział, że przed działkowiczami jeszcze dużo ciężkiej, ale bardzo satysfakcjonującej pracy. Zaprosił nas również jesienią na jabłka, których u niego co roku dostatek. Dziękujemy i życzymy owocnej pracy.

no images were found

 

„WIOSNĘ WITAMY-ZIMĘ ŻEGNAMY” ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU PLASTYCZNEGO „OKŁADKA DO KSIĄŻKI MOICH MARZEŃ” (21.03.2017.r.)

21 marca wszystkie przedszkolaki wzięły udział w uroczystym powitaniu wiosny, które odbyło się na terenie Szkoły Podstawowej nr. 2. Wiosno, wiosenko, gdzie jesteś powiedz gdzie?- tak szukały i nawoływały wiosnę przedszkolaki.

Pan dyrektor Sławomir Domański wraz z Panią dyrektor Jolanta Prus powitali serdecznie wszystkich zgromadzonych życząc udanej zabawy.

Na sali dominowały wiosenne barwy: zielone, pomarańczowe, żółte, zobaczyć można było: motyle, bociany, żabki, kwiatuszki i od razu zrobiło się cieplej i milej.

Panie Bożena i Kasia zaprosiły milusińskich do wesołej zabawy, każda grupa zaprezentowała krótki program artystyczny: piosenki o tematyce wiosennej, inscenizacje lub taniec. Nie zabrakło wesołych korowodów, tańców, wiosennych okrzyków.

Była tez rywalizacja między Panią Zimą a Panią Wiosną-przeciąganie liny, w której wygrała oczywiście Wiosna. Dzieci symbolicznie przeszły pod mostem Pani Zimy żeby ponownie powitać Ją dopiero za rok.

Przedszkolaki pożegnały też Marzannę-zimową pannę, którą wykonały ze swoimi paniami dzieci z grup 0a i 0b. Tego dnia odbyło się również rozstrzygnięcie rodzinnego konkursu plastycznego „Okładka do książki moich marzeń”. W sumie z całego przedszkola wpłynęło 29 prac konkursowych. Jury wyłoniło troje zwycięzców oraz wyróżniło wszystkie prace, ponieważ wszystkie okładki były ciekawe, piękne, pomysłowe, niepowtarzalne.

I miejsce zajęła Julia Lubaszka z gr. „Krasnale”

II miejsce zajął Jan Pawlak z gr. 0a

III miejsce zajęła Malwina Kucharska z gr. „Mrówki”

Pan dyrektor Sławomir Domański gorąco podziękował dzieciom i rodzicom-autorom prac plastycznych. Wręczył też dyplomy i nagrody książkowe. 21 marca był dniem ciekawym, wesołym, pełnym wrażeń. Teraz nic tylko czekać na cieplejsze wiosenne dni, które pozwolą przedszkolakom na częstsze przebywanie na świeżym powietrzu.

 

SPOTKANIE Z MUZYKĄ- KONCERT WIOLONCZELOWY (20.03.2017.r.)

Jest nam niezmiernie miło, że po raz kolejny mogliśmy gościć p. Kasię Kaczyńską wraz z jej uczniami z Miejskiej Szkoły Artystycznej. Tym razem koncert wiolonczelowy odbył się w Szkole Podstawowej nr 2. Oprócz starszaków z naszego przedszkola słuchaczami koncertu byli też uczniowie klas I-III. Sala gimnastyczna wypełniona była po brzegi, pomimo to młodzi artyści nie mieli w ogóle tremy.

Gości i wszystkich zgromadzonych powitała Pani dyrektor Jolanta Prus życząc miłych wrażeń słuchowych i wzrokowych.

Amelka R. i Halszka zagrały w duecie „Panie Janie”, Amelka K. zagrała „Mazurka” M. Baklanowej, a Sebastian „Wesołego wieśniaka” R. Sumanna. Pani Kasia wspaniale zapowiadała muzykę przedstawiając zarazem jaki utwór będą wykonywali. Sama nauczycielka również grała na wiolonczeli wraz z uczniami. W zespole wszystkie wiolonczele zagrały „Kurki trzy”, utwór „Allegro” oraz Pepetual Motion”.

Słuchaczom koncert bardzo się podobał. Uczniowie z Miejskiej Szkoły Artystycznej zostali nagrodzeni gromkimi brawami. Dziękujemy i prosimy o więcej…

no images were found

 

POKAZ PŁAZÓW- lekcja przyrody na żywo (13.03.17.r.)

13.03. nasze przedszkolaki spotkała niespodzianka, bo odwiedzili nas nietypowi goście-płazy, oczywiście w towarzystwie swojego opiekuna. Dzieci miały zagwarantowaną niecodzienną lekcję przyrody na żywo, bo przeważnie zwierzęta oglądają w albumach, na tablicach interaktywnych, w zoo itp.

Prowadzący spotkanie w przystępny sposób opowiadał na temat trybu życia i sposobu odżywiania tych zwierzaków. Dzieci dowiedziały się, że w Polsce wszystkie płazy są pod ścisła ochroną.

Przedszkolaki mogły z bliska obejrzeć m. in. traszkę, rzekotkę, salamandrę, kumaki, żabę śnieżkę, ropuchę. Miały też okazję posłuchać odgłosów, jakie wydają stworzenia należące do bogatej grupy płazów.

Dzieci dowiedziały się tego: co oznaczają barwy płazów?, czy każda żaba lubi pływać?, jak za pomocą rzekotki przewidywać pogodę? itp.

Mamy nadzieję, że ta żywa lekcja przyrody rozbudziła w naszych wychowankach zainteresowania przyrodnicze i zaspokoiła ich naturalną ciekawość.

 

BAŚNIE PANA PERRAULT- WYJŚCIE NA SPEKTAKL TEATRALNY (09.03.2017.r.)

9 marca wszystkie przedszkolaki wybrały się do „Budowlanki” na spektakl teatralny pt. „Baśnie Pana Perraulta”. Przedstawienie teatru Artenes oparte zostało na trzech baśniach bajkopisarza „Czerwony Kapturek”, „Tomcio Paluszek” i „Ośla Skórka”. Pan Perrault wprowadził dziecięcą widownię w zaczarowany świat bajek. pomógł też zobaczyć tkwiący w każdej bajce morał. Spektakl był pouczający. Dzieci znalazły w nim odpowiedzi na pytania „Czy dorosłych trzeba słuchać?”, „Jak zachowywać się wobec obcych?”, „Czy ważniejsza jest postura, czy rozum?”, „Czy nadzieja i miłość są istotne w życiu?”.

Każda bajka miała szczęśliwe zakończenie, ale nie obyło się bez momentów grozy, dzieci reagowały bardzo żywo na to, co działo się na scenie. W przedstawieniu było wiele piosenek, które wpadały widzom w ucho, ciekawe, kolorowe kostiumy i piękna scenografia wzbudzały duże zainteresowanie u dzieci. Widzowie często nagradzali aktorów brawami. Pomimo, że spektakl trwał długo po dziecięcym zachowaniu nie widać było znużenia, a wręcz przeciwnie-niedosyt.  Świetna gra aktorów, ciekawa fabuła, efekty świetlne i muzyka na długo pozostaną w pamięci przedszkolaków. teraz nie pozostaje nam nic innego jak czytać dzieciom kolejne „Baśnie Pana Perrault” w przedszkolu.

no images were found

DZIEŃ KOBIET W PRZEDSZKOLU (08.03.2017.R.)

„Marzec pięknie się wystroił
w kole między dziećmi stoi
i gromadkę uśmiechniętą
-Zapamiętaj sobie dzisiaj jest Dzień Kobiet.”

 W naszym przedszkolu nie trzeba było nikomu, a przede wszystkim chłopcom przypominać o Dniu Kobiet. Tego dnia w każdej grupie uroczyście obchodzono Święto Kobiet. Rodzice przygotowali dla dziewczynek drobne upominki, a chłopcy dostali symboliczne lizaki, jajka z niespodzianką itp. Chłopcy jak przystało na prawdziwych gentelmanów składali życzenia swoim koleżankom i rysowali piękne laurki, które bardzo podobały się obdarowanym.
Grupa „Zuchy” 8 marca bawiła się w Wesołej Planecie.
Panie wychowawczynie zadbały o zorganizowanie ciekawych zabaw integracyjnych dla dzieci, żeby tego dnia było super wesoło.
Wszystkie panie i dziewczynki dziękują chłopcom i rodzicom za serdeczne życzenia, słodkości, ciepły uśmiech i pamięć.

no images were found

 

„CZYTANIE W KRASNALACH” (01.03.2017.r.)

 Codzienne czytanie dziecku daje przyjemność, jest czynnością magiczną, zaspakaja bowiem wszystkie potrzeby emocjonalne dziecka, wspiera rozwój psychiczny, intelektualny i społeczny. Przynosi dzieciom ogromną radość i pozostawia cudowne wspomnienia. 1 marca P. Monika zaprosiła swoje byłe wychowanki-absolwentki przedszkola Magdę P. i Karolinę K. do czytania bajki przedszkolakom z gr. „Krasnale”.  Dziewczynki zaproszenie przyjęły z wielką chęcią i radością. Przeczytały dzieciom bajkę pt. „Czerwony Kapturek”. Robiły to wyśmienicie z podziałem na role, pomagając sobie kukiełkami. Przedszkolaki z dużym zaciekawieniem słuchały, a potem odpowiadały na pytania dotyczące bajki. Uczennice VI klasy Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 1 opowiedziały młodszym kolegom i koleżankom, jak fajnie jest chodzić do szkoły i uczyć się…

Dziewczynkom serdecznie dziękujemy.

no images were found

„A CZASU MAŁO…”-oglądanie spektaklu teatralnego w wykonaniu uczniów ze Szkoły Podstawowej. (28.02.2017.r.)

28 lutego cała nasza społeczność przedszkolna udała się do szkoły na spektakl teatralny w wykonaniu uczniów z klas IV i V pod kierunkiem
p. Małgorzaty Szczygielskiej-Kluska. Dzieci ze Szkoły wystawiły przedstawienie pt. „A czasu mało…”.
Na scenie widać było aktorów ubranych na czarno, którzy zniecierpliwieni pisali cos na kartkach, gnietli je, odrzucali… i prowadzili między sobą rozmowy typu:
-Masz coś?
-Nie, mam jakieś zaćmienie, nic mi nie przychodzi do głowy.
Okazuje się, że młodzież ma za zadanie napisać scenariusz przedstawienia. Nie mają jednak pomysłów, ale te z czasem przychodzą im co chwila do głowy jeden po drugim, aż przez przypadek okazuje się, że zdążyli na czas i udało im się napisać piękny scenariusz.
W trakcie spektaklu przedszkolaki usłyszały wiersze J. Kulmowej,
L.J. Kerna,  J. Tuwima oraz piosenkę Czerwonych Gitar „Nie zadzieraj nosa”. Widzowie bardzo emocjonalnie reagowali na to, co działo się na scenie, razem z aktorami recytowali fragmenty wierszy. Dzieci zostały obdarowane przez gospodarzy serduszkami zachęcającymi do wspólnej zabawy, które zabrały ze sobą na pamiątkę miłego spotkania. Przedstawienie uczy, że nie należy od razu poddawać się, trzeba wierzyć w swoje możliwości i talent.

JAKI JEST ŚNIEG? (7.02.2017.r.)

Zima to wspaniała pora roku, którą dzieci uwielbiają. Można wtedy ulepić bałwana, rzucać się śnieżkami, uprawiać sporty zimowe…

Można również próbować znaleźć odpowiedź na szereg pytań dotyczących śniegu: Dlaczego śnieg jest biały? Dlaczego śnieg jest czasem miękki, a czasem twardy? Dlaczego śnieg jest zimny? Dlaczego śnieg się topi? Dlaczego nie można jeść śniegu? Jak kropla deszczu zmienia się w śnieg? Dlaczego śnieg przyczepia się do drzew, ubrań, rękawiczek?. Na część z tych pytań dzieci z gr. „0c” i gr. „Motyle” odpowiedziały same lub przy pomocy nauczycielek. Podczas zimowych spacerów obserwowały wygląd płatków śniegu, sople lodu, lodowiska…

Dzieci samodzielnie wykonywały doświadczenia (badały śnieg). Do słoików włożyły śnieg, po powrocie do przedszkola postawiły słoiki

w pobliżu kaloryfera, a potem określały zmiany, jakie tam zaszły. Filtrowały wodę z roztopionego śniegu i określały, czy śnieg jest czysty. Po tym doświadczeniu wiedzą już, że nie wolno jeść śniegu, bo jest brudny. Dzieci odnajdowały na śniegu ślady zwierząt i ludzi.

Można stwierdzić, że większość dzieci dostrzega związki przyczynowo skutkowe i poprawnie formułuje swoje spostrzeżenia. Przedszkolakom bardzo spodobało się poznawanie rzeczywistości przyrodniczej poprzez obserwowanie, eksperymentowanie i odkrywanie.

KONCERT WIOLONCZELOWY (30.01.2017.r.)

 30 stycznia dzięki p. Kasi Kaczyńskiej, która uczy w naszym przedszkolu rytmiki sala „Motyle” zamieniła się w salę koncertową.

Przedszkolaki już po raz kolejny miały okazję posłuchać brzmienia wiolonczeli. Do naszej placówki oprócz p. Kasi przybyli uczniowie z Miejskiej Szkoły Artystycznej w Mińsku Mazowieckim- Halszka i Amelka oraz mali wiolonczeliści ze Szkoły Muzycznej w Sulejówku-Pola i Wojtek.

Nasi wychowankowie wykazali się świetną znajomością budowy instrumentu i wiedzą, że wiolonczela ma główkę, szyję i stopkę oraz należy do grupy instrumentów smyczkowych. Ma też podobną do człowieka skalę głosu.

Młodzi artyści wraz z p. Kasią zagrali piosenkę o wiolonczeli (na melodię „Kurki trzy”) na pięć wiolonczel. Przedszkolaki wysłuchały też kolęd:

„O Gwiazdo Betlejemska”, „My też pastuszkowie”. Wiolonczeliści zagrali również utwory: „Galop”, „Kołysanka”, „Taniec”, „Karolinka”, „Zielony mosteczek”. Było też wspólne śpiewanie piosenki „Miłość rośnie wokół nas” z bajki „Król Lew”. Atmosfera podczas koncertu była wyjątkowa, na sali słychać było jedynie brzmienie instrumentów, zaś na widowni panowała zupełna cisza i tylko czasami słychać było komentarze dzieci, że podoba im się grany utwór.

Wielu przedszkolaków po koncercie stwierdziło, że w przyszłości chciałoby grać na wiolonczeli. Już dziś trzymamy kciuki, aby im się to udało. Mamy nadzieję, że to nie ostatni koncert w wykonaniu p. rytmiczki i jej uczniów.

 

KOCHAMY WAS – ŚWIĘTO BABCI I DZIADKA

W styczniu i w lutym w każdej grupie wiekowej odbyły się uroczystości z okazji Dnia Babci i Dziadka. Jak wiadomo Babcia i Dziadek to osoby bardzo bliskie swoim wnukom. To Oni zawsze służą radą i pomocą w trudnych chwilach. Wielu seniorów po raz pierwszy miało okazję gościć w przedszkolu.
Wcześniej na zajęciach dzieci własnoręcznie wykonywały laurki i inne prezenty dla zaproszonych gości, dekorowały sale, były tym wszystkim bardzo przejęte.
W każdej grupie występy przebiegały inaczej np. gr. „0c” wystawiła dla Babć i Dziadków –„Jasełka”, gr. „Zuchy” przedstawiła opowieść
pt. „W aniołkowie”, natomiast „Motyle” przeniosły seniorów w dawne czasy przypominając najbliższym jak to było, gdy byli mali. Grupy „0a”i „0b” zamieniły sale w „Krainę Lodu”… Dzieci z grup „Mrówki” i „Biedronki” recytowały wiersze, śpiewały piosenki i tańczyły wyrażając w ten sposób dowód swojej ogromnej miłości do Babć i Dziadków. Radość i wzruszenie towarzyszyły każdemu spotkaniu. Niejedna Babcia i niejeden Dziadek mieli łzy w oczach oglądając występy swoich wnuków. Seniorzy mieli okazję tańczyć z wnukami, brać udział w różnorodnych konkursach.
Na zakończenie każdej uroczystości przedstawiciele Rady Rodziców z poszczególnych grup przygotowali dla Gości i dzieci słodki poczęstunek. Do wszystkich życzeń dla Babć i Dziadków przyłączyły się wychowawczynie.

GRUPA 0A i 0B

BIEDRONKI

ZUCHY

KRASNALE

no images were found

MOTYLE

PODZIĘKOWANIE DLA RODZICÓW I DZIECI ZA UDZIAŁ W AKCJI GÓRA GROSZA
(styczeń 2017)

Serdecznie dziękujemy wszystkim naszym wychowankom i ich rodzicom za udział w ogólnopolskiej akcji „GÓRA GROSZA” organizowanej przez Towarzystwo „Nasz Dom” pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej.
To dzięki państwu mogliśmy wesprzeć dzieci wychowujące się poza swoją rodziną.
W naszej przedszkolnej zbiórce największą kwotę udało się zebrać w grupach: „Motyle”, „0b” i „Mrówki”.
Osobą, która przyniosła największą kwotę na ten szlachetny cel była Ola Tryk z grupy „Motyle”, której serdecznie gratulujemy. Już po raz kolejny przekonaliśmy się, że jeden grosz znaczy niewiele, ale zebrany grosz do grosza tworzy dużą Górę Grosza. Jeszcze raz dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w akcję charytatywną, za hojność i dobre serca.

no images were found

W KARNAWALE WSZYSCY BAWIĄ SIĘ WSPANIALE (26.01.2017.r.)

Karnawał to wspaniały czas dla wszystkich bez względu na wiek. 26.01.2016.r. cała społeczność przedszkolna wzięła udział w balu karnawałowym, poprowadzonym przez sympatyczną Panią animatorkę. Tego dnia pojawiło się wiele kolorowych postaci-przebranych dzieci, które często trudno było rozpoznać.
Na sali balowej zjawili się m.in. rycerze, piraci, policjanci, królewny, wróżki, aniołki, Spider-Many, Batmani oraz Elzy i Anny-postaci z Krainy Lodu… Pan Dyrektor Sławomir Domański był tego dnia maszynistą pociągu, który poprowadził maszynę pełną dzieci po całej sali z wielką gracją przy skocznej muzyce.
W tym roku nowością było to, iż w balu mogli uczestniczyć rodzice przedszkolaków gdyż uroczystość była na dużej sali gimnastycznej
w budynku szkoły. Przebierańcy chętnie uczestniczyli w wesołych tańcach, brali udział we wspólnych zabawach i konkursach zorganizowanych przez Panią animatorkę. Rozbrzmiewająca muzyka zachęcała wszystkich do tańca. Rodzice mieli okazję bawić się razem ze swoimi pociechami i ich grupami nad bezpieczeństwem i dobrą zabawą czuwały też wychowawczynie poszczególnych grup.
Dzieciom bardzo spodobała się zabawa ruchowo-muzyczna „Kolorowa bitwa”-rzucanie lekkimi piłeczkami w drużynę przeciwną. nie zabrakło znanych wszystkim rytmów poleczki, walczyka, rock and rolla czy popularnych „Kaczuch”. Dzieci podczas balu rozwijały inwencję muzyczną i ruchową, kształtowały umiejętność współdziałania w grupie oraz następowała integracja przedszkolaków, rodziców i nauczycieli podczas wspólnej zabawy.
W trakcie karnawałowych szaleństw można było chwilę odpocząć, posilić się słodką przekąską i napić się wody mineralnej lub soku w sali, która znajdowała się obok.
Przedszkolakom zabawa karnawałowa bardzo przypadła do gustu, bo mimo zmęczenia niechętnie schodziły z parkietu do szatni. Bal dostarczył dzieciom wielu miłych i radosnych wrażeń i to był jeden z celów tej uroczystości.
Dziękujemy serdecznie rodzicom za przygotowanie pięknych strojów karnawałowych, uczestnictwo w balu i zorganizowanie słodkiego poczęstunku dla swoich dzieci.

„PŁACZĄCA KRÓLEWNA I WESOŁY JASIO”-WYJŚCIE NA SPEKTAKL TEATRALNY DO MDK (23.01.2017.r.)
23 stycznia wszystkie dzieci z naszego przedszkola oraz grupy „0a” i „0b” udały się do Miejskiego Domu Kultury na spektakl teatralny pt. „PŁACZĄCA KRÓLEWNA I WESOŁY JASIO” w wykonaniu Teatru Lalek Dużych „Pianka”.
Królewna, za sprawą czarodziejskiego zaklęcia, z grzecznej dziewczynki przeistoczyła się w nadąsaną i bez przerwy płaczącą marudę. Król aby poprawić jej humor, spełniał wszystkie zachcianki jedynaczki. Niestety im bardziej się starał, tym bardziej rozkapryszona i niezadowolona robiła się jego córka. W zamku zjawiali się liczni kawalerowie, którzy próbowali zdjąć zaklęcie z płaczącej księżniczki. Jednak żadnemu z nich się to nie udało. Kiedy wszyscy tracą już nadzieję do zamku przybywa beztroski Jaś-chłopiec szczęśliwy i cieszący się
z prostych rzeczy. Okazało się, że jego radość i pogodne usposobienie poradziło sobie z klątwą.
Dzieci po obejrzeniu spektaklu dowiedziały się, iż trzeba cieszyć się chwilą i tym co się ma, nie warto być kapryśnym. Przedszkolakom spektakl bardzo się podobał. Po przedstawieniu dzieci miały możliwość porozmawiania z aktorami oraz przyjrzenia się z bliska dużym postaciom lalkowym.
Pogoda tego dnia sprzyjała, toteż po obejrzeniu teatrzyku dzieci udały się na krótki spacer po parku.

no images were found

 

PODZIĘKOWANIE ZA UDZIAŁ W KIERMASZU BOŻONARODZENIOWYM (21.12.2016r.)

Boże Narodzenie to wyjątkowy czas kiedy myślimy nie tylko o sobie, ale nasze serca i myśli kierujemy na osoby potrzebujące pomocy.
W połowie grudnia w naszej placówce odbył się kiermasz bożonarodzeniowy, z którego dochód przeznaczony został dla dzieci wychowujących się poza rodzinnym domem. Na kiermaszu można było zobaczyć piękne stroiki, bombki, choinki z różnych materiałów, bałwanki, pyszne pierniczki i inne cudeńka. Mamy nadzieję, że wykonanie ozdób przez rodziców i dzieci wniosło wiele radości i zabawy, urozmaiciło wspólnie spędzony przedświąteczny czas. Nikt nie przechodził obojętnie obok stoiska. W tle słychać było kolędy, co jeszcze bardziej podkreśliło świąteczną atmosferę.
Dziękujemy serdecznie za przygotowanie pięknych ozdób świątecznych, jesteśmy pod wrażeniem Państwa pomysłowości i zdolności. Dziękujemy za ogromną wrażliwość i otwartość na potrzeby drugiego człowieka. Ofiarowana pomoc jest dowodem serdeczności, współczucia oraz ludzkiej solidarności.
Kochani Rodzice chcemy poinformować, iż 21 grudnia delegacja z Przedszkola wraz z Panią Dyrektor Jolantą Prus pojechała do Siennicy do Domu Dziecka im. Matki Weroniki z darami- kosmetykami, które ofiarowaliście Państwo dziewczętom. Zarówno dzieci jak i Siostry Zakonne są Wam drodzy Rodzice bardzo wdzięczne. Wydawałoby się, że to tylko drobiazgi, ale okazuje się, że i te potrafią wywołać uśmiech na twarzach dzieci.
W imieniu dziewcząt i Sióstr Zakonnych dziękujemy i przekazujemy dla Państwa i Waszych dzieci życzenia wesołych rodzinnych świąt Bożego Narodzenia, zdrowia, pomyślności i życzliwości bliźnich w Nowym 2017 Roku i dużo łask bożych.

 

PRZEDSZKOLAKI NA JASEŁKACH (21.12.2016r.)

21 grudnia cała społeczność przedszkolna udała się do Szkoły Podstawowej. Wszystkich zgromadzonych powitała p. Dyrektor Jolanta Prus, przybliżając zarazem cel spotkani.
Dzieci ze Szkoły Podstawowej wystawiły Jasełka. Przedstawienie było wyjątkowe. Aktorzy w strojach charakterystycznych dla granych postaci prezentowali się doskonale. Swoje role odgrywali z wielkim wyczuciem, smakiem, bezbłędnie recytowali teksty. Przedszkolaki miały okazję poznać wydarzenia sprzed ponad dwóch tysięcy lat, kiedy to w Betlejem narodził się Pan Jezus. Uroku inscenizacji dodały tez kolędy, które napełniły wszystkich świąteczną radością. Kolędy śpiewali wszyscy znajdujący się na sali. Młodzi aktorzy i członkowie chóru szkolnego otrzymali gromkie brawa od zgromadzonych na widowni. Wszystkim udzielił się świąteczny nastrój. Na zakończenie spotkania p. Dyrektor podziękowała dzieciom występującym w spektaklu i wychowawcom pod kierunkiem których zostały przygotowane Jasełka oraz złożyła wszystkim serdeczne świąteczne życzenia.

no images were found

 

SPOTKANIE ŚWIĄTECZNE W ZUCHACH (20.12.2016r.)

Na święta Bożego Narodzenia czekają z niecierpliwością wszyscy bez względu na wiek. Towarzyszy im niepowtarzalna, wyjątkowa atmosfera. 20 grudnia dzieci wraz z wychowawczynią zaprosiły swoich rodziców i dziadków na świąteczne spotkanie. Przedszkolaki wraz z rodzicami wysłuchały świątecznego opowiadania o aniołku. Dzieci utrwaliły tradycje świąteczne, ubrały choinkę, śpiewały piosenki o tematyce zimowej i świątecznej. Następnie wraz z rodzicami, dziadkami przystąpiły do wykonania pracy plastyczno-technicznej- aniołka z różnorodnych materiałów. Na twarzach pracujących widać było skupienia, a zarazem radość ze wspólnie wykonanej pracy. Wszystkie aniołki były wyjątkowe i nie powtarzalne. Podczas zajęć nastąpiła integracja środowiska rodzinnego z przedszkolnym. Na zakończenie spotkania p. Ania złożyła wszystkim najlepsze życzenia świąteczne, nie zabrakło dzielenia się opłatkiem i śpiewania kolęd. Atmosfera była bardzo rodzinna i wesoła.

no images were found

 

PIECZENIE PIERNIKÓW W GR.0C (20.12.2016r.)

20 grudnia w gr. 0c odbyło się zajęcie, w którym mogli uczestniczyć chętni rodzice. Na początku spotkania p. Sławka zapoznała dzieci z treścią opowiadania pt. „Toruńskie pierniki”. Następnie odbyła się rozmowa na temat treści. Dzieci poznały tradycję i zwyczaje świąteczne.
Następnie przedszkolaki dowiedziały się, jakie produkty potrzebne są do zrobienia piernikowego ciasta. Wychowawczyni przydzieliła czynności poszczególnym dzieciom przy wykonywaniu pierników (zagniataniu ciasta, wałkowaniu, wycinaniu, układaniu ciastek na blaszkach). Radości podczas pracy było co nie miara. Nauczycielka zwróciła uwagę na zachowanie porządku podczas robienia pierniczków oraz na zgodną współpracę w grupach. Kiedy tylko pierniczki wystygły, dzieci ochoczo przystąpiły do dekorowania swoich wypieków. Wzory na ciasteczkach były wyjątkowe, jedyne w swoim rodzaju. Pierniczki smakowały wyśmienicie.

no images were found

 

„JAK PAJACYK BAŁWANA LEPIŁ”- NOWELKA TEATRALNA. SPOTKANIE Z MIKOŁAJEM”

16 grudnia nasze przedszkolaki wzięły udział w spotkaniu z Mikołajem.
Zanim przyszedł Gość dzieci obejrzały nowelkę teatralną „Jak pajacyk bałwana lepił”. Była to zabawna przygoda.
Przedszkolaki animowane przez aktorów tańczyły, śpiewały wspólnie kolędy i inne piosenki w klimacie świątecznym, tworzyły barwne korowody itp.
Następnie przyszedł Mikołaj, który opowiedział dzieciom o zwyczajach związanych z jego postacią i o tradycjach bożonarodzeniowych. Pojawienie się długo oczekiwanego Gościa sprawiło przedszkolakom wiele radości. Mikołaj śpiewał z dziećmi kolędy i pastorałki. Były również wspólne tańce z Gwiazdorem. Chętne dzieci mogły powiedzieć wiersz lub zaśpiewać piosenkę albo po prostu przytulić się do niego.
Po minach dzieci można było wywnioskować, że są bardzo podekscytowane, każde chciało znaleźć się blisko Mikołaja. Pajacyk cały czas towarzyszył też dzieciom rozśmieszając je, organizując zabawy.
Na zakończenie miłego spotkania przedszkolaki robiły sobie zdjęcia z Mikołajem, bo każdy chciał mieć pamiątkę. Wszyscy wszystkim złożyli życzenia świąteczne, a Mikołaj powiedział, że zostawi w każdej sali prezenty dla dzieci. Słychać było radosne komentarze dzieci. Przedszkolaki szybkim krokiem udały się do przedszkola aby zobaczyć czym Mikołaj je obdarował.

 

MALI CUKIERNICY-ROBIENIE ŚWIĄTECZNYCH PIERNICZKÓW
W GR. „MOTYLE” (15.12.2016r.)

Mało kto z nas wyobraża sobie Święta bez pierniczków, aby tej tradycji zadośćuczynić w naszym przedszkolu robiliśmy pierniczki.
Dzieci z gr. „Motyle” zamieniły się w cukierników. Milusińscy poznali przepis na pierniczki, dowiedziały się jakie produkty potrzebne są do zrobienia ciasteczek.
Przedszkolaki dzielnie wałkowały ciasto, wykrawały różne kształty dzięki niezliczonej ilości foremek. Wszyscy mieli przy tym dużo radości. Całości w gr. „Motyle” pilnowały wspaniałe mamy p. Ilonka- mama Kamili oraz p. Asia- mama Mateusza. To one były motorami akcji „Piernikowe szaleństwo”. Pełne blaszki gotowych do upieczenia ciasteczek dzieci zaniosły do przedszkolnej kuchni, gdzie pod czujnym okiem p. Ilony nabierały złocistej barwy.
Po wyjęciu z piekarnika w cały przedszkolu unosił się wspaniały aromat, który wszystkich wprawił w świąteczny nastrój. Oczywiście jedna blaszka od razu wylądowała w brzuszkach małych cukierników, pozostałe po ostygnięciu zostały udekorowane kolorowym lukrem i posypkami.

no images were found

 

ŚWIĄTECZNA WIZYTA W MIEJSKIEJ BIBLIOTECE PUBLICZNEJ (15.12.2016)

15 grudnia dzieci z naszego przedszkola uczestniczyły w zajęciach bibliotecznych. Tematem spotkania były zbliżające się święta Bożego Narodzenia. Przedszkolaki wysłuchały ciekawostek, jakie przekazywała im sympatyczna p. Asia, dotyczyły one oczywiście zwyczajów i tradycji związanych ze świętami. Dzieci wspólnie z panią bibliotekarką przeczytały tekst ilustrowany obrazkami.  Przedszkolaki w skupieniu słuchały trzech krótkich opowiadań o tematyce świątecznej.
Sala w bibliotece udekorowana była w klimacie świątecznym: była piękna choinka, magiczny kominek… Okazało się również, że Mikołaj zostawił list dla dzieci z najlepszymi życzeniami oraz obietnicą odwiedzin
w domu. Przedszkolaki pokolorowały też drzewko choinkowe, zaśpiewały kolędę, złożyły świąteczne życzenia p. bibliotekarce i w świątecznym nastroju wróciły do przedszkola.

 

PRZEDSZKOLAKI NA SESJI ZDJĘCIOWEJ (14.12.2016.r.)
W środę w szkole odbyła się sesja zdjęciowa z udziałem przedszkolaków.
Tego dnia dzieci miały okazję na żywo poznać pracę fotografa. Jak same stwierdziły nie jest ona taka prosta, bo „modela” trzeba czasami kilka razy ustawiać, robić dużo zdjęć tej samej osobie…
Pan fotograf miał dużo propozycji dla rodziców i dzieci, było w czym wybierać. Dzieci cierpliwie, z uśmiechami pozowały do zdjęć. Kilka osób stwierdziło, że chciałoby w przyszłości być fotografem…
Zdjęcia przedstawione niżej pochodzą z planu zdjęciowego, ale zrobione zostały przez „fotografa amatora”. Profesjonalne zdjęcia będą do odbioru już niebawem, o czym p. wychowawczynie powiadomią rodziców.

 

„ZUCHY W WESOŁEJ PLANECIE” MIKOŁAJKI W PRZEDSZKOLU (06.12.2016)

6 grudnia to szczególny dzień, bo do grzecznych dzieci przychodzi w odwiedziny Mikołaj. Do każdej grupy wiekowej zawitał Gwiazdor.

Mikołaj rozmawiał z dziećmi, odpowiadał na ich pytania. Były tez wspólne z Gościem tańce i zabawy. Odchodząc Gość zostawiał w każdej grupie drobne upominki.

Po obiedzie dzieci z gr. „Zuchy” udały się do Wesołej Planety. Taki prezent sprawił dzieciom Mikołaj i rodzice. Na Zuchy czekały dwie godziny szaleństwa na 250 m2. Przedszkolaki korzystały z wielu atrakcji- trampolin, wiszących mostków, zjeżdżalni, tuneli, ścianek wspinaczkowych oraz wielu innych zakamarków. Cały czas słychać było wesołe okrzyki dzieci, a na twarzach widać było uśmiech, co oznaczało, że wszyscy bawili się wyśmienicie. Dzieci żałowały tylko, że Mikołaja nie było z nimi, gdyż musiał iść do innych dzieci.

 

NAJWIĘKSZA GÓRA GROSZA-PODSUMOWANIE XVI EDYCJI AKCJI GÓRA GROSZA W ZESPOLE SZKOLNO-PRZEDSZKOLNYM NR 1 (05.12.2016)

5 grudnia w Szkole Podstawowej nr 2 odbyło się uroczyste wręczenie nagrody za zdobycie pierwszego miejsca w zbiórce monet  w woj. mazowieckim. Po raz pierwszy oprócz uczniów ze Szkoły na widowni zasiadły też przedszkolaki, ponieważ od tego roku szkolnego stanowimy jedność i razem będziemy zbierać grosze dla potrzebujących dzieci.

Uroczysty apel poprowadziła p. Ewa Serafin- jedna z koordynatorek akcji. Dyrektor Sławomir Domański powitał serdecznie wszystkich obecnych na sali m.in. szanownych gości: p. Elżbietę Prządkę-przedstawicielkę Towarzystwa Nasz Dom i D. Kilińską- przedstawicielkę Poczty Polskiej, Proboszcza Jerzego Mackiewicza, radnego miasta Kazimierza Markowskiego, przedstawicielki Rady Rodziców, byłą Dyrektor Szkoły Bogusławę Bednarską. Pogratulował uczniom osiągnięcia wielkiego sukcesu, docenił ich zaangażowanie oraz wielkie serca.

Następnie można było obejrzeć część artystyczną przygotowaną przez uczniów szkoły i ich opiekunów m.in. występy dziewcząt z koła gimnastyki artystycznej oraz cheerleaderek. Jak co roku odśpiewana została piosenka Orkiestry Dni Naszych „Nie ma jak dom”. Atmosfera była wesoła, a zarazem podniosła.

Panie E. Prządka i D. Kilińska pochwaliły uczniów za bezinteresowną pomoc, za empatię. Dzieci udowodniły, że każdy zebrany grosz może pomóc potrzebującym kolegom i koleżankom. „Grosz do grosza-zbierze się góra grosza”.

Przedstawicielka Towarzystwa Nasz Dom i przedstawicielka Poczty Polskiej wręczyły dyplom i nagrodę za zajęcie pierwszego miejsca w woj. mazowieckim w zbiórce groszy na rzecz dzieci wychowujących się poza własną rodziną, w tym na tworzenie zawodowych rodzin zastępczych oraz najbardziej potrzebujących domów dziecka, które realizują prorodzinne programy wychowawcze.

Od 28 listopada trwa XVII już edycja akcji Góry Grosza, o czym przypomniała koordynatorka Monika Kowalewska-Głogowska, zachęcając do czynnego w niej uczestnictwa, ponieważ nic tak nie cieszy, jak pomaganie innym i uśmiech na twarzy obdarowywanych.

 

„ANDRZEJKI W PRZEDSZKOLU”

Każdy z nas na pewno ma

wiele pięknych marzeń.

Czy się spełnić wszystkie da

zaraz się okaże.

W dawnych czasach, gdy listopad kończył się spotykano się przy blasku świec i  wróżono, aby dowiedzieć się co przyniesie przyszłość. Mowa oczywiście o Andrzejkach.

Tradycja andrzejkowa przetrwała do dziś i jest świetnym pomysłem na wesołą zabawę przy muzyce i wróżbach. Tak też od lat jest w naszym przedszkolu.

Grupy „0c” i „Motyle” wyśmienicie bawiły się w listopadowy magiczny wieczór. Celem spotkania było poznanie ludowych zwyczajów i obrzędów związanych ze świętem andrzejkowym, uwrażliwienie na piękno tradycji i jej podtrzymywanie. Ponieważ podczas zajęć uczestniczyli rodzice była to super okazja do integracji dzieci z rodzicami i wychowawcą.

Mamy przebrane za dobre wróżki rozdawały losy, odczytywały z cienia jaki dawał na ścianie wosk, co czeka dzieci w przyszłości itp. Przedszkolaki poznały porzekadła i przysłowia ludowe. Starszaki mogły poznać imię przyszłej ukochanej i ukochanego, dowiedzieć się jaki zawód będą wykonywały.  Rzucały też dwoma kostkami- zliczały punkty, a wróżki mówiły co wydarzy się dzieciom w najbliższej przyszłości.

Nie mogło zabraknąć „Wyścigu butów do drzwi”. Wróżb było oczywiście znacznie więcej, wszystkie przeplatane były tańcami i zabawami ruchowymi. Rodzice również wróżyli sobie i tak jak dzieci mieli z tego wiele radości.  Następnym etapem zajęć było wykonanie wspólnie z rodzicami czarnego, magicznego kota z rolki po papierze toaletowym. Widać było duże zaangażowanie i integrację rodziców z dziećmi. Wszystkie koty były piękne, i pomimo że czarne, to i tak każdy był inny. Ten magiczny i tajemniczy wieczór zakończył się słodkim poczęstunkiem- tylko w jednym czekoladowym cukierku ukryta była moneta zwiastująca spełnienie marzeń. Dzieci doskonale zdawały sobie sprawę z tego, że wróżby to zabawa, którą należy traktować trochę z przymrużeniem oka.

 

„PERYPETIE PLUSZOWEGO MISIA”-TEATRZYK ARLEKIN (29.11.2016)

29 listopada dzieci miały okazję obejrzeć przedstawienie teatralne
pt. „Perypetie Pluszowego Misia” w wykonaniu aktorów z teatru „Arlekin”. Była to opowieść o misiu Hieronimie, który nie był piękny, nie miał kolorowego stroju, a jego pyszczek miał smutny wyraz twarzy. Miś stał na sklepowej półce i mimo licznych promocji nikt go nie chciał kupić. Aż tu nagle kupiła go śliczna dziewczynka… Oglądając bajkę dzieci nie tylko poznają przygody pluszowego misia, ale tez dowiadują się tego, jak ważna jest przyjaźń, że warto dbać o tych, których kochamy. Podczas przedstawienia dzieci utrwaliły sobie dobrze znana zasadę, że należy szanować zabawki, reperować je. Spektakl „Perypetie Pluszowego Misia” był przedłużeniem obchodów Dnia Pluszowego Misia. Nasze przedszkolaki dobrze wiedzą, że o misie należy dbać nie tylko w dniu ich święta, ale przez cały rok.

no images were found

 

DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA (28.11.2016)

28 listopada nasze przedszkolaki uroczyście świętowały Dzień Pluszowego Misia. Tego dnia przyszły do przedszkola ze swoimi pluszowymi misiami. Każda przytulanka miała swoją historię krótszą lub dłuższą, którą dzieci chętnie przekazywały kolegom i koleżankom.

Po śniadaniu cała społeczność przedszkolna udała się do Szkoły Podstawowej nr 2, gdzie P. Justyna i P. Ania poinformowały o celu spotkania i zaprosiły dzieci do zabawy. Pan Dyrektor Sławomir Domański zapoznał dzieci z historią powstania pierwszego pluszowego misia, która miała miejsce w 1902 roku w Stanach Zjednoczonych. Następnie na sali pojawił się Miś, który zabrał przedszkolaki magicznym pociągiem do Krainy Misiolandii na wyśmienitą zabawę. Tańce z przytulankami-misiami przeplatane były licznymi konkursami m.in. układaniem misiowych puzzli, zjadaniem miodku na czas. Co chwilę słychać było głośno skandowane zdanie „Czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny miś”.  Następnie każda grupa zaprezentowała krótki program artystyczny z misiem w roli głównej. Były inscenizacje, piosenki, tańce, wiersze. Wiele radości sprawiły dzieciom zabawy integracyjne i naśladowcze przy muzyce, tańce w parach i gimnastyka z Misiem. Okazało się, że przedszkolaki wyśmienicie znają misie-bohaterów książek i bajek, co udowodniły rozwiązując bezbłędnie zadawane przez prowadzące imprezę zagadki.

Pani Dyrektor Jolanta Prus odczytała tekst przysięgi, którą dzieci powtarzały. Dotyczyła ona szanowania i dbania o Pluszowe Misie i inne zabawki. Każda grupa otrzymała z rąk P. Dyrektor dyplom za aktywny udział w dzisiejszym święcie, a wszystkie dzieci dostały pamiątkowe medale „Przyjaciela Pluszowego Misia”. Kulminacyjnym momentem imprezy było wniesienie tortu i odśpiewanie „Sto lat” jubilatowi. Każda grupa przygotowała wcześniej dla misia prezenty, które przedstawiciele grup wręczyli bohaterowi dzisiejszego spotkania. Miś nie krył radości i wzruszenia, podziękował serdecznie wszystkim uczestnikom imprezy za przybycie, zabawę i słodkie prezenty, zaprosił dzieci i ich pluszaki za rok. Wszyscy wsiedli do magicznego pociągu, który po długiej podróży zatrzymał się obok P. Dyrektor Jolanty Prus, która podsumowała konkurs plastyczny dotyczący „Praw Dziecka”, pogratulowała wszystkim biorącym udział w konkursie zdolności, pomysłowości i wręczyła dyplomy zwycięzcom.

Dzieci wracały do przedszkola w wyśmienitych humorach. W każdej sali czekał na nie pyszny tort, którym z przyjemnością zajadały się.

 

GOŚCIE Z EBU W PRZEDSZKOLU (15.11.2016)

Na zaproszenie P. Lidii Leszczyńskiej-Wieczorek do przedszkola zawitali niecodzienni goście- wolontariusze z Fundacji Rozwoju Międzykulturowego-EBU. Joe z Great Britain i Joël z Liechtensteinu. Goście poprowadzili zajęcia animacyjne. Podczas wizyty przedszkolaki poprzez zabawę utrwaliły kolory, części ciała, nazwy potraw. Było bardzo wesoło, dzieci świetnie się bawiły w obcojęzycznej atmosferze. Okazało się, że pomimo tego, iż przedszkolaki dopiero zaczynają się uczyć języka angielskiego animatorzy doskonale poradzili sobie i potrafili nawiązać z dziećmi bliski kontakt i porozumieć się z nimi. Mamy nadzieję, że jeszcze nas kiedyś odwiedzą.

no images were found

WIZYTA „KRASNALI” I GRUPY 0C W MIEJSKIEJ BIBLIOTECE PUBLICZNEJ (23.11.2016r.)

      Jak dobrze wiadomo wiek przedszkolny jest doskonałym czasem na rozbudzanie zainteresowań czytelniczych. W związku z tym dzieci „0c” oraz „Krasnale” odwiedziły Miejską Bibliotekę Publiczną. Panie bibliotekarki w przystępny sposób opowiedziały przedszkolakom o zbiorach znajdujących się w bibliotece, zasadach wypożyczania książek.

Dzieci wspólnie z panią bibliotekarką podawały sposoby w jakie należy dbać o książki. W trakcie wizyty dzieci rozwiązywały zagadki związane z postaciami bajek i okazało się, że znają je doskonale. Z wielkim zaciekawieniem dzieci wysłuchały opowiadania, które czytała im pani bibliotekarka. Dużą radość sprawiło dzieciom kolorowanie Pandy Minki- maskotki MBP w Mińsku Mazowieckim. Przedszkolaki miały też okazję obejrzeć ciekawą, kolorową literaturę dostosowaną do ich wieku.

Na zakończenie wizyty w bibliotece dzieci dostały zakładki do książek. Mamy nadzieję, że rosną nam nowi czytelnicy.

no images were found

 

20 LISTOPADA OBCHODZONY JEST OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ PRAW DZIECKA.

przechwytywanieJanusz Korczak powiedział kiedyś „nie ma dzieci są ludzie”. I to jest prawda. „Dziecko to także człowiek tylko, że jeszcze mały…”. Przecież każdy dorosły kiedyś również był dzieckiem. Tak więc, podobnie jak każdy dorosły, dziecko jest właścicielem pewnych praw i wolności. Nazywają się one prawami człowieka. Źródłem tych praw jest godność człowieka, zwana również człowieczeństwem.

 

„PCHŁA SZCHRAJKA”-WYJAZD DZIECI NA WIDOWISKO TANECZNO-AKTORSKIE NA SCENĘ TEATRU MIASTA SIEDLCE (09.11.2016)

9 listopada dzieci z grup „Krasnale”, „Zuchy” i „Motyle” wybrały się na wycieczkę do Siedlec do Centrum Kultury i Sztuki im. Andrzeja Meżeryckiego. Obejrzały widowisko taneczno-aktorskie do wiersza Jana Brzechwy „Pchła Szachrajka” w wykonaniu tancerzy Szkoły Tańca do Caro Dance oraz solistów Tańca Caro Dance.

Chcecie bajki? Oto bajka:
Była sobie Pchła Szachrajka.
Niesłychana rzecz po prostu,
By ktoś tak marnego wzrostu
I nędznego pchlego rodu
Mógł wyczyniać bez powodu
Takie psoty i gałgaństwa,
Jak pchła owa, proszę państwa.
Jan Brzechwa

Spektakl bardzo podobał się dzieciom, co widać było po ich spontanicznych reakcjach. Na scenie cały czas było kolorowo, wszystkich urzekło bogactwo ruchu i obrazu. Mnóstwo dzieci-aktorów na scenie w bajecznych strojach tańczyło do znakomitej muzyki. Przedszkolaki poznały przygody pokrętnej i przebiegłej Pchły Szachrajki. Bawiły się przy tym wyśmienicie. Pełne wrażeń wróciły do przedszkola. Następnego dnia miały nie lada zadanie- narysować Pchłę Szachrajkę.

 

SPOTKANIE Z POLICJANTKĄ I BORSUKIEM- MASKOTKĄ KOMENDY STOŁECZNEJ POLICJI (08.11.2016)

Policjantka- st. sierż. Dominika Witek z Komendy Powiatowej Policji w Mińsku Mazowieckim wraz z Borsukiem- maskotką Komendy Stołecznej Policji odwiedzili przedszkolaków. Wizyta odbyła się w Szkole Podstawowej nr 2. Dzieci z wielkim przejęciem oczekiwały na gości. Borsuk- maskotka policji szybko przełamała nieśmiałość dzieci i szybko nawiązała się między nimi nić porozumienia. W spotkaniu uczestniczyły dzieci ze wszystkich grup wiekowych. Celem wizyty było przekazanie dzieciom w przystępny sposób najważniejszych zasad bezpieczeństwa w różnych sytuacjach życiowych. Borsuk przypomniał przedszkolakom, jak prawidłowo korzystać z przejścia dla pieszych. Policjantka Dominika przekazała dzieciom wiadomości nt. odpowiedniego zachowania się wobec obcej osoby. Dzieci odpowiadały na szereg pytań oraz same zadawały je gościom, wiele z nich dotyczyło pracy policjantów. Przedszkolaki miały okazję obejrzeć policyjne atrybuty. Na zakończenie ciekawego spotkania p. Dyrektor Sławomir Domański wraz z delegacją dzieci podziękował za przybycie i ciekawą prelekcję. Gorące brawa były zwieńczeniem wizyty.

ŚWIĘTO ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI (07.11.2016)

W naszej placówce cały czas rozwijamy u dzieci poczucie przynależności narodowej, poszerzamy ich wiedzę na temat własnej ojczyzny. Na zajęciach  we wszystkich grupach dzieci poznały symbole i barwy narodowe Polski, wysłuchały przekazanej w sposób przystępny i atrakcyjny dla maluchów historii naszego państwa, poznały legendę
o „Warsie i Sawie”, legendę o „Czechu, Lechu i Rusie”.
7 listopada cała społeczność przedszkolna spotkała się w Szkole Podstawowej nr 2 i wzięła udział w uroczystości z okazji Święta Odzyskania Niepodległości przygotowanej przez dzieci z grup 0a i 0b oraz ich wychowawczynie. Na wstępie p. Dyrektor Sławomir Domański powitał wszystkich przybyłych, przybliżył cel spotkania i życzył miłych wrażeń z odbioru części artystycznej. Przedszkolaki ubrane odświętnie z kotylionami na piersi recytowały wiersze i śpiewały piosenki patriotyczne. Słowem i piosenką oddały szacunek symbolom narodowym oraz osobom walczącym o wolność naszej ojczyzny. W oczach odbiorców i występujących na scenie widać było wzruszenie. Dzieci z grup zerowych zostały nagrodzone brawami za program artystyczny, jaki zaprezentowały. Na zakończenie uroczystości wszyscy zgromadzeni odśpiewali hymn Polski. Pan Dyrektor podziękował nauczycielkom i dzieciom za ciekawy, wzruszający występ.

 

„KOLOROWE DRZEWO” – ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU PLASTYCZNEGO (04.11.2016)
Jak wiadomo jesień to wyjątkowo piękna, kolorowa pora roku, która dostarcza różnorodnych pomysłów i stanowi źródło inspiracji. Biorąc to pod uwagę oraz duży potencjał możliwości i zdolności tkwiący       w naszych przedszkolakach zorganizowany został konkurs plastyczny „Kolorowe drzewo” przeznaczony do wykonania przez dzieci w domu pod kierunkiem rodziców. Format pracy był dowolny, natomiast wykonać ją trzeba było z dostępnego materiału przyrodniczego.
Celem konkursu było rozwijanie sprawności manualnej, kreatywności i pomysłowości u dzieci, budzenie zainteresowania światem przyrody. Kolejnym bardzo ważnym celem było zaspakajanie potrzeby emocjonalnego związku z rodziną, gdyż podczas wspólnego tworzenia pracy rodzica z dzieckiem nawiązuje się między nimi  serdeczny kontakt, uczą się ze sobą rozmawiać, współdecydować o pracy, czerpać radość z tworzenia.
4 listopada nastąpiło uroczyste rozstrzygnięcie konkursu z udziałem  p. Dyrektora Sławomira Domańskiego, który w ciepłych słowach wyraził swój podziw dla powstałych kolorowych drzew, wszystkimi pracami był oczarowany i gorąco podziękował dzieciom i rodzicom za udział w konkursie.
Rozdanie nagród i dyplomów poprzedziły występy artystyczne każdej grupy wiekowej. Dzieci ubrane w jesienne barwy z opaskami kolorowych liści na głowach tańczyły i śpiewały piosenki o tematyce jesiennej. Było wesoło i kolorowo.
Wręczenia dyplomów i nagród 32 uczestnikom konkursu dokonał Dyrektor wraz z koordynatorkami przedsięwzięcia p. Katarzyną Woźniak i p. Bożeną Kowalik. Według komisji konkursowej zwycięzcami zostali wszyscy uczestnicy, ale jak to w konkursach bywa, trzeba było przyznać przedszkolakom miejsca i nagrody.

I miejsce – Dawid Denis z gr. „0 c”
II miejsce – Maja Lubańska z gr. „Biedronki”
III miejsce – Kamila Maguza z gr. „Motyle”
Wyróżnienia:
Amelia Pieniak gr „Biedronki”
Dawid Sokołowski gr. „0 c”
Wojciech Dobosz gr. „Biedronki”
Ponadto wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplom i kolorowanki.
Mamy nadzieję, następne konkursy spotkają  się z jeszcze większym zainteresowaniem ze strony rodziców i dzieci.

 

PAMIĘTAMY O BOHATERACH NARODOWYCH – ŚLADAMI MIEJSC PAMIĘCI (31.10.2016r.)

Tradycyjnie już starsze dzieci z naszego przedszkola tuż przed Dniem Wszystkich Świętych wyruszyły na spacer śladami miejsc pamięci narodowej. Przedszkolaki z wychowawczyniami udały się pod Pomnik Niepodległości, który znajduje się na Placu Stary Rynek. Pomnik upamiętnia daty najważniejszych wydarzeń walki o niepodległość ojczyzny, które są umieszczone na wysokim cokole.
Dzieci miały też okazję obejrzeć i zapoznać się z historią pomnika I Pułku Lotnictwa Myśliwskiego „Warszawa”.
Kolejne  miejscem pamięci narodowej znajdujące się w Mińsku Mazowieckim, które odwiedziły przedszkolaki poświęcone jest harcerzom  Szarych Szeregów. Pomnik przypomina o bohaterskiej postawie harcerzy mimo bardzo młodego wieku. Dzieci z pomocą wychowawczyń zapaliły znicze o odśpiewały hymn Polski, by uczcić pamięć walczących o wolność naszej Ojczyzny.
Mamy nadzieję, że przez takie działania kształtował się będzie u dzieci szacunek dla ludzi, którzy oddali życie za naszą wolność.

no images were found

 

ZABAWY INTEGRACYJNE I WRÓŻBY – WIZYTA PRZEDSZKOLAKÓW W SZKOLE (26.10.2016)

26 października „Motyle” udały się z wizytą do Szkoły Podstawowej.    Pani Lidia, która uczy przedszkolaki j. angielskiego dosłownie w kilku zdaniach przybliżyła dzieciom brytyjski zwyczaj obchodów święta Halloween. Rozbudziła zainteresowania poznawcze dzieci innym krajem.

Dzieci śpiewały krótkie piosenki w języku angielskim oraz patrząc na tablicę interaktywną i słuchając poleceń prowadzącej wykonywały proste układy taneczne. Wychowankowie p. Lidii przygotowali stanowiska przy których wróżyli dzieciom z przedszkola. Śmiechom i zabawom nie było końca.

Wszyscy tego dnia mieli wyśmienite humory. Patrząc, jak świetnie bawią się razem i dogadują uczniowie ze Szkoły Podstawowej z przedszkolakami można stwierdzić, że integracja powiodła się.

 

„URODZINY KSIĄŻKOWEGO MISIA” –  UDZIAŁ PRZEDSZKOLAKÓW W UROCZYSTOŚCI SZKOLNEJ (24.10.2016)

Od kilku lat z inicjatywy Fundacji ABC XXI – „Cała Polska czyta dzieciom” w połowie października obchodzone są Ogólnopolskie Urodziny Książkowego Misia”.

24 października dzieci ze Szkoły Podstawowej pod kierunkiem p. Teresy Romaszuk przygotowały imprezę, na którą zaproszone zostały też przedszkolaki.

Uroczystość rozpoczął p. Dyrektor Sławomir Domański życzył dzieciom, aby czytały jak najwięcej ciekawych książek, które rozwijają myślenie, dostarczają wiedzę, pomagają zrozumieć siebie i innych oraz życzył miłej zabawy podczas  imprezy. Uczniowie przebrani za misie zadawali uczestnikom pytania dotyczące znajomości nazw misiów- książkowych bohaterów. Zarówno młodsze, jak           i trochę starsze dzieci doskonale poradziły sobie z zagadkami. Były oczywiście drobne nagrody za udzielenie prawidłowej odpowiedzi.

W trakcie uroczystości wręczone zostały dyplomy za udział w konkursie plastycznym „Portret Książkowego Misia” oraz dyplomy za udział w konkursie „Najładniejszy strój z okazji Urodzin Książkowego Misia” .Zarówno „Zuchy”, jak i „Motyle” odebrały dyplomy, gdyż przygotowały ciekawe przebrania.

Dzieci podczas urodzin miały okazję posłuchać interesującego fragmentu książki o ”Misiu”, który przeczytała p. Dyrektor  Marzena Popławska. Były też piosenki ,tańce i gromkie sto lat dla jubilata. Jednym słowem było wesoło.

 

WIZYTA GRUPY „ZUCHY” W MIEJSKIEJ BIBLIOTECE PUBLICZNEJ (26.10.2016)

26 października dzieci z grupy „Zuchy” odwiedziły Miejską Bibliotekę Publiczną – miejsce gdzie zgromadzone jest wiele książek i czasopism, które można wypożyczyć albo przejrzeć na miejscu.

Już na progu przywitała nas miła pani Bibliotekarka, która opowiedziała i pokazała dzieciom co kryją regały biblioteczne, zapoznała je z zasadami wypożyczania książek. Dzieci wspólnie z panią Bibliotekarką ustaliły zasady, jak należy dbać o książki.

Dużą radość sprawiło dzieciom oglądanie pozycji książkowych z trójwymiarowymi ilustracjami, atlasów o zwierzętach, dinozaurach.

Przedszkolaki wysłuchały fragmentu książki przeczytaną przez prowadzącą zajęcia biblioteczne. Miały okazję pokolorować Pandę Minkę, która jest zarazem logo Biblioteki.

Wizyta w Miejskiej Bibliotece Publicznej bardzo spodobała się dzieciom i obiecały, że nie raz odwiedzą to miejsce z rodzicami.

 

Jesienne prace plastyczno-techniczne- wykonane przez dzieci z różnych grup wiekowych

no images were found

Zuchy w parku – 20.10.2016

Kolorowa jesień to świetna pora na wycieczkę do parku. W czasie spaceru „Zuchy” kształciły zdolność obserwacji przyrodniczej w terenie. Przejście ścieżką po szeleszczących liściach sprawiło dzieciom dużą radość. Przedszkolaki nazbierały kolorowych liści, żołędzi, kasztanów i radosne, dotlenione wróciły do przedszkola na podwieczorek.

no images were found

Dzień Edukacji Narodowej – 14.10.2016

17 października przedszkolaki zaprosiły swoich wychowawców i wszystkich pracowników przedszkola na uroczystość z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Imprezę otworzył p. Dyrektor Sławomir Domański, który złożył serdeczne życzenia całej kadrze przedszkolnej, podziękował za trud, poświęcenie i zaangażowanie. Przedstawicielki Rady Rodziców wręczyły kwiaty p. Dyrektor Jolancie Prus i p. Dyrektorowi Sławomirowi Domańskiemu i podziękowały Im oraz wszystkim Pracownikom Przedszkola za stworzenie dzieciom wspaniałych warunków i cudownej atmosfery do zabawy i nauki.

Przedszkolaki zaprezentowały dla wspaniałej publiczności bogaty program artystyczny. Podczas uroczystości u dzieci kształtowane były właściwe postawy wobec wszystkich pracowników przedszkola. Dzieci nabywały śmiałość i wiarę we własne możliwości podczas występów. Przedszkolaki narysowały portrety kadry przedszkolnej, które były zarazem dekoracją sali. Nie zabrakło zagadek, które zadawali na zmianę Dyrektor i p. Dyrektor, a dzieci z poszczególnych grup musiały je rozwiązywać, co też czyniły wyśmienicie.

Cała kadra przedszkolna wzięła też udział w konkursie na najpiękniejszy uśmiech, po zjedzeniu kawałka cytryny. Wygrali wszyscy i zostali obdarowani medalami.

Gromkim sto lat na stojąco i wręczeniem laurek uroczystość zakończyła się.

Wycieczka do ogródków działkowych – 18.10.2016

18 października „Motyle” wybrały się na wycieczkę do pobliskich ogródków działkowych, aby podziwiać otaczającą rzeczywistość w sposób wielozmysłowy. Przedszkolaki zapoznały się z pracami wykonywanymi na działkach późną jesienią, z narzędziami ogrodniczymi. Wyrabiały szacunek dla pracy innych ludzi. Miały okazję oglądać drzewa owocowe, jesienne kwiaty i niektóre nieliczne już warzywa, jakie zostały w ziemi. Dzieci obserwowały właściciela jednej z działek podczas podcinania śliwy oraz  zobaczyły jak ogrodniczka wyrywa pory. Nie obyło się oczywiście bez rozmowy z nimi. „Motyle” były zachwycone estetycznym wyglądem niektórych działek, na których oprócz warzyw i owoców były też huśtawki, trampoliny, ładne altanki.

Dopisała nam piękna pogoda podczas wycieczki.

Na zakończenie wizyty w ogródkach sympatyczna p. Ogrodniczka obdarowała dzieci jabłkami i winogronami, które w przedszkolu po umyciu z wielką przyjemnością zjadły.

no images were found

„ZŁOTA JESIEŃ”-SPACER DO PARKU, ZABAWY DARAMI JESIENI

Jesień to piękna pora roku, pełna różnorodnych barw.
4 października dzieci z grupy „Motyle” wybrały się na spacer do parku aby móc podziwiać go w jesiennej szacie. Przedszkolaki rozpoznawały gatunki drzew, liści i owoców. Zbierały kasztany, żołędzie, liście do kącika przyrody. Trochę czasu dzieci spędziły na placu zabaw znajdującym się w parku. Było nie tylko kolorowo, ale i wesoło.
W kolejnych dniach dzieci układały z przyniesionych do przedszkola darów jesieni różnorodne kompozycje, ludziki, stworki, przeliczały kasztany, żołędzie, układały z nich litery, cyfry, klasyfikowały dary jesienne ze względu na kolor, kształt i wielkość. Dzieci przez cały czas rozwijały swoje zainteresowanie przyrodnicze.
Dużą przyjemność sprawiło dzieciom nawlekanie korali jarzębiny na nitkę.


DZIEŃ CHŁOPAKA (30.09.2016)

no images were found


WYCIECZKA DO SKLEPU WARZYWNO OWOCOWEGO (29.09.2016)

no images were found


ZDROWY PRZEDSZKOLAK – LUBIMY WARZYWA (29.09.2016)

no images were found


„FAJNIE JEST BYĆ PRZEDSZKOLAKIEM”-
DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA (27.09.2016)

We wtorek 27 września cała społeczność przedszkolna udała się do budynku Szkoły Podstawowej. Najpierw dzieci wzięły czynny udział w koncercie muzycznym, a następnie świętowały Dzień Przedszkolaka. Tego dnia sala gimnastyczna zamieniła się w wielką salę zabaw i niespodzianek.
Wszystkich zgromadzonych gorąco powitała prowadząca imprezę p. MoNika Kowalewska-Głogowska. Na początku była wesoła parada wszystkich przedszkolaków przy skocznej muzyce.
Pani Dyrektor Jolanta Prus złożyła najserdeczniejsze życzenia przedszkolakom.
Dzieci powtarzały za p. Dyrektorem Sławomirem Domańskim treść ślubowania na przedszkolaka.
Każda grupa zaprezentowała swoje umiejętności taneczne, recytatorskie i wokalne przed szeroką publicznością. Dzieci brały udział w różnych konkursach i zabawach integracyjnych. Zabawom nie było końca. Było wesoło i kolorowo.
Pani Dyrektor przeczytała dzieciom wiersz o tematyce przedszkolnej w ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom” i wręczyła zakładki do książek wykonane przez wolontariuszy ze Szkoły Podstawowej. Podziękowała również dzieciom za aktywny udział w Dniu Przedszkolaka oraz przekazała pamiątkowe dyplomy na ręce wychowawczyń grup. Następnie wszyscy odśpiewali piosenkę pt. „Dzień Przedszkolaka” i wyruszyli na boisko szkolne, gdzie wypuszczone zostały do nieba balony z marzeniami dzieci.
Ten wyjątkowy dzień dostarczył wszystkim wielu miłych wrażeń. Na twarzach dzieci widać było radość i uśmiech.


„PIOSENKI DLA MĄDRYCH DZIECI”-KONCERT MAŁEJ ORKIESTRY DNI NASZYCH (27.09.2016)

27 września dzieci miały okazję wziąć czynny udział w koncercie muzycznym Małej Orkiestry Dni Naszych. Jak zawsze Jurek Ogórek, Kubuś i Pirat dali nie lada popis. Dzieci mogły nie tylko posłuchać mądrych piosenek, przyjemnej dla ucha muzyki, ale brały też udział w konkursach i śpiewały.
Tym razem Zespół Jurka Ogórka szukał razem z dziećmi odpowiedzi na pytanie „Co to znaczy być mądrym dzieckiem?”. W otaczającym nas świecie niebezpieczeństwo czyha w internecie, w domu, na ulicy… Trzeba znać nie tylko swoje prawa ale i obowiązki, wiedzieć, jak dbać o przyjaźń, pomagać innym ludziom, być patriotą. Te wszystkie zagadnienia zostały poruszone w piosenkach i rozmowach z muzykami. Przedszkolaki dowiedziały się, ze mądre dziecko to takie, które zna zagrożenia, ale jest jednocześnie otwarte na świat i ludzi. Mądre dziecko pochłania wiedzę, jest radosne i szczęśliwe.
Cały koncert przebiegał w atmosferze radości i humoru.


CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM – CZYTANIE BAJKI „CALINECZKA” PRZEZ MAMĘ MAI z gr. Motyle (22.09.2016)

no images were found


INTEGRACJA SZKOLNO-PRZEDSZKOLNA (14.09.16r.)

14 września nasze przedszkolaki odwiedziła klasa V D ze Szkoły Podstawowej wraz z p. Lidką, która uczy u nas j. angielskiego.
Starsi koledzy i koleżanki obdarowali przedszkolaki własnoręcznie zrobionymi maskotkami. Każdy uczeń opowiedział co nieco o swoim dziele np. co lubi zwierzątko, które zrobił, jak się nazywa itp. Dzieci mogły same wybrać prezent dla siebie- maskotkę, która najbardziej im się spodobała. Zwieńczeniem wizyty był wspólny taniec uczniów i przedszkolaków przy piosence „Chocolate”. Dziękujemy za prezenty i odwiedziny.

no images were found


ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2016/2017 (01.09.2016)

Nadszedł wrzesień , a wraz z nim kolejny rok szkolny. Niektóre dzieci kontynuują naukę w przedszkolu, dla innych to debiut w roli przedszkolaka.
1 września w gr.V „Motyle” i gr. 0c odbyło się uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego. Wszystkich zgromadzonych rodziców i dzieci powitała p. Dyrektor Jolanta Prus, życzyła owocnej nauki i wesołej zabawy wszystkim przedszkolakom oraz udanej współpracy z rodzicami. Dzieci zapoznały się ze swoimi wychowawczyniami, wzięły udział we wspólnych pląsach i zabawach integracyjnych.
Rok szkolnych 2016/2017 uważamy za otwarty. Życzymy wszystkim dzieciom samych miło spędzonych dni w przedszkolu, bo fajnie jest być przedszkolakiem…

no images were found


 

 

Archiwum aktualności do roku szkolnego 2015/16

Archiwum aktualności do roku szkolnego 2014/15

Archiwum aktualności do roku szkolnego 2013/14

Archiwum aktualności do roku szkolnego 2012/13